• شنبه ۲۹ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-1784-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد به بیش از 320 هکتار

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: پیش بینی می شود تا پایان امسال سطح زیر کشت این گیاهان به بیش از 320 هکتار برسد.

«زواره آزاد پور» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد بابیان اینکه 201 هکتار بصورت زراعی در سال97 زیر کشت گیاهان دارویی بوده است، از افزایش 20 درصدی سطح زیر کشت گیاهان دارویی در این استان خبر داد و افزود: هم اکنون بیش از250 هکتار بصورت زراعی در استان کشت شده است.

وی اظهار کرد: پیش بینی می شود تا پایان امسال سطح زیر کشت این گیاهان به بیش از 320 هکتار برسد.

میر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: عمده گیاهان دارویی زیر کشت مربوط به گیاهان بابونه، آویشن، رزماری، گل گاوزبان، به لیمو، بادرنجبویه، نعنا فلفلی، کرفس کوهی و استو خودوس است که بیشتر در شهرستان‌های بویراحمد، باشت، گچساران و کهگیلویه کشت می شوند.

آزاد پور تصریح کرد: تهیه سند راهبردی گیاهان دارویی استان توسط کارگروه استانی، تعیین وظایف هر سازمان و چگونگی پیشبرد وظایف و ارائه گزارش مستمر به استانداری جهت ارائه به معاونت علمی رئیس جمهوری از برنامه های مهم برای توسعه کشت گیاهان دارویی است.

وی ادامه داد: برای افزایش توسعه گیاهان دارویی تسهیلاتی از محل اعتبارات تبصره 18 و اشتغال روستایی متناسب با سطح زیر کشت متقاضیان  و هزینه ها پرداخت می شود(معرفی به بانکها و نرخ تسهیلات کمتراز 10 درصد است).

این مسئول افزود: با مشاوره کارشناسان مربوطه با در نظر گرفتن کلیه عوامل دخیل در تولید گیاهان دارویی(نور، تغذیه، نحوه مبارزه با آفات و بیماری های باغی که اثرات سوئی بر تولید محصول سالم گیاهان دارویی نداشته است) می توان این گیاهان را بین ردیف‌های باغات کشت کرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از گیاهان دارویی می توان در صنایع غذایی، داروهای گیاهی، صنایع آرایشی و بهداشتی، رنگ دهنده های طبیعی غذاها، استفاده از اسانس ها عصاره و رنگ ها و همچنین در دامپزشکی و گیاه پزشکی استفاده کرد.

آزاد پور در پایان اضافه کرد: متقاضیان توسعه گیاهان دارویی با مراجعه به مراکز خدمات و مدیریت های جهاد کشاورزی گونه های متناسب با هر اقلیم، منطقه و همچنین دارای صنایع فرآوری را انتخاب کنند تا از نظر ماده موثره مورد نیاز شرکت های فرآوری برخوردار هستند و فروش محصول با مشکلی مواجعه نشود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: