• دوشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-684-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

15 دشت کهگیلویه و بویراحمد همچنان تشنه

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: به دلیل وجود تنها یک سد مخزنی در حال بهره برداری ذخیره مناسبی از باران‌های امسال صورت نگرفته به همین دلیل صرفه جویی در مصرف آب بسیار ضروری است.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای استان آرش مصلح افزود: 15 دشت کهگیلویه و بویراحمد در سال های متمادی خشکسالی با افت شدید آب مواجه شدند و بارندگی های امسال نتوانسته این میزان کاهش سطح سفره های زیرزمینی را جبران کند.

وی اظهارکرد: افت آب در برخی ازدشت های استان مانند امامزاده جعفر در گچساران در سال گذشته به بیش از 20 متر رسید.کارشناسان میانگین افت آب در دشت های کهگیلویه و بویراحمد را 10 متر در سال گذشته اعلام کرده بودند.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: به دلیل کمبود اعتبار امکان ذخیره سازی آب های سطحی با استفاده از طرح های تغذیه مصنوعی وجود ندارد.

مصلح با بیان اینکه هم اکنون حلقه چاه کشاورزی، صنعت و آشامیدنی مجاز و غیرمجاز در دشت های استان وجود دارد، تصریح کرد: برداشت های غیرمجاز و خشکسالی عامل افت شدید سفره های زیرزمینی در سال های اخیر بوده که در صورت ادامه این روند امکان کم آبی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

وی ادامه داد: اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی، توسعه آبیاری نوین و مدیریت مصرف آب خانگی در مقوله های صرفه جویی و استفاده از فن آوری از راهکارهای مقابله با کم آبی در استان است.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: یکی از مهمترین راهکارهای گذر از بحران آب، مدیریت مصرف و جلوگیری از برداشت چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت چاه‌های مجاز است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: