• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-1087-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

۵۰ درصد بافت تاریخی دهدشت تملک شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۵۰ درصد بافت تاریخی دهدشت تملک شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا کهگیلویه و بویراحمد محمود باقری ظهر امروز در بازدید از بافت تاریخی دهدشت با بیان اینکه ۱۹ هکتار زمین و خانه‌های مسکونی در بافت تاریخی دهدشت توسط این اداره کل تملک شده است اظهار کرد: ۱۶۶ واحد مسکونی دیگر در بافت وجود دارد که هنوز تملک نشده است.

وی اظهارکرد: سالانه حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار در حوزه میراث فرهنگی به چهار شهرستان کهگیلویه، لنده، بهمئی و چرام اختصاص داده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بیشتر این اعتبار در حوزه مرمت بافت تاریخی دهدشت هزینه می‌شود.

همچنین باقری در جمع خبرنگاران از ارسال 33 پرونده ثبتي آثار میراث فرهنگی استان جهت ثبت  در فهرست آثار ملي کشور خبرداد.

وی بیان کرد: از تعداد 33 پرونده ارسالی 8 پرونده مربوط به بناهای تاریخی امامزاده محمود، قلعه آذرخش، بنای مدرسه علمیه سادات در  شهرستان چرام، پل چم چیت و خانه آقای مدرسی، بنای قبرستان سمغان و قلعه راک در شهرستان کهگیلویه و قلعه سرخونی در شهرستان بهمئی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: همچنین از این تعداد 5 پرونده مربوط به آثار طبیعی استان از جمله چشمه بلقیس، چشمه کورسا و غار نزل در شهرستان چرام، غار ده‌شیخ در شهرستان دنا و درخت سدر مقدس دهدشت در شهرستان کهگیلویه است.

باقری عنوان کرد: تعداد 15 پرونده ثبت میراث معنوی شامل غذاهای محلی و ثبت عروسک لیلی و تخته (تحته) نیز برای گرفتن شماره ثبت به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال شده است.

وی همچنین از ارسال 5 اثر منقول مربوط به گورستان ده‌پایین سادات محمودی جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور خبرداد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: