• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-787-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

سنددار شدن 700 موقوفه کهکیلویه و بویراحمد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد از سند دار شدن 700موقوفه این استان طی سه سال اخیر خبرداد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا کهگیلویه و بویراحمد حجت الاسلام سید نورالله جنتی پور ظهر دوشنبه، 14 آبان ماه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت دهه وقف با بیان اینکه بیش از ۱۰عنوان برنامه برای هفته وقف در استان اجرایی می شود، افزود: در دهه وقف هدف ما شناساندن بیشتر خدمات و ظرفیت های این مهم در سطح جامعه است .

وی از نواخته شدن زنگ وقف در مدارس خبر داد و اظهار کرد: عطرافشانی قبور شهدای در کنار امام زادگان و برگزاری "نمایشگاه همه واقف باشیم" از دیگر برنامه های این هفته است .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد برگزاری همایش وقف و اصحاب رسانه را از دیگر برنامه های هدفگذاری شده دانست و خاطرنشان کرد: همچنین توزیع کتاب و بروشور وقف در بین نمازگزاران نماز جمعه و سخنرانی پیش از خطبه نیز پیش بینی شده است .

جنتی پور با تاکید بر اینکه از جمله اهداف وقف تحقق اهداف اسلامی است، تصریح کرد: ترویج واقعی این مهم در جامعه، بزرگترین خدمت به جامعه است . متاسفانه نسبت به این اقتصاد بزرگ دینی غفلت کرده ایم و به شکل کاملی این مهم در سطح جامعه نهادینه نشده است .

وی ادامه داد: وقف بهترین انگیزه برای دفع ناهنجاری های اجتماعی است و وقف می تواند در راستای بهبود اقتصاد جامعه بکار گرفته شود .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: توزیع عادلانه و جلوگیری از تمرکز و تجمع ثروت را از مزایای وقف است و شکل گیری فضاهای خدماتی نیز از خروجی های تحقق وقف است . وقف گستره بالایی دارد و می تواند پوشش بخش های مختلفی را نیز داشته باشد .

جنتی پور با اشاره به رشد ظرفیت های وقف در استان، تاکید کرد: طی چند سال اخیر، استان در حوزه وقف دستاوردهای مناسبی داشته است . در گذشته از ۱۶۶۱رقبه موقوفه استان تنها ۷۰ مورد سند دار شده بود که طی سه سال اخیر، ۷۰۰ موقوفه سنددار شده است .

وی بیان کرد: همچنین طی همین مدت هیچگاه کار عمرانی تعطیل نشده و فعالیت ها در محورهای مختلف توسعه ای و بهبود ظرفیت زیرساختی ادامه دارد .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به اینکه بخش زیادی از بقاع استان درآمدی ندارند،اظهار کرد: ۲۲۵ بقعه در استان وجود دارد که از این تعداد نزدیک به ۶۰ بقعه دارای درآمد است . درآمد هر بقعه متبرکه استان در راستای همان بقعه هزینه می شود .

جنتی پور با تاکید بر اهمیت مقابله با آسیب های اجتماعی، تصریح کرد: سالانه ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات متمرکز سازمان اوقاف در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی در استان هزینه می شود اما اعتباری از سوی استان در این زمینه به این  اداره کل اختصاص داده نمی شود.

وی با بیان اینکه جایگاه استان در حوزه وقف بهتر شده است، بیان کرد: در راستای برنامه های اربعین حسینی همت مناسبی توسط مردم ما انجام گرفت . استان در راستای خدمات رسانی به زوار اربعین سنگ تمام گذاشت و پوشش خدمات موکبی نیز عملیاتی شد .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: به شکل مشترک با چند استان ( هرمزگان، فارس و بوشهر) خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی عملیاتی شد و خدمات استان نیز در این میان محسوس بود . همچنین پوشش وعده های غذایی با بیش از ۶۰۰۰ وعده نیز عملیاتی شد و مردم نیز در این راستا همکاری بسیار خوبی داشتند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: