• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-284-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

۱۵۵هزار بازرسی سازمان ملی استاندارد از بازار کشور


 مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی و حلال سازمان ملی استاندارد گفت: ۷۷۰۰۰ نمونه برداری در ۶ ماهه نخست امسال با پوشش بخشهای مختلف انجام شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد، غلامرضا امینی ظهر چهارشنبه، دوم آبان در حاشیه همایش روز جهانی استاندارد در جمع خبرنگاران، افزود: در حوزه نظارت ها نزدیک به ۳۲ هزار واحد تولیدی با ۳۷ هزار پروانه کاربرد علامت استاندارد برای ۶۹ هزار فرآورده زیر پوشش نظارتی سازمان ملی استاندارد قرار دارند و نمونه برداری و نظارت در حوزه بازار و واحدهای تولیدی نیز در بخش های مختلف عملیاتی شده است.
وی با تاکید بر بازرسی های انجام شده در سال گذشته و سال جاری، اظهارکرد: ۳۵۵هزار بازرسی در سال گذشته و ۱۵۵هزار بازرسی نیز در ۶ ماهه نخست سال جاری از سطح بازار محقق شد.
مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی و حلال سازمان ملی استاندارد با اشاره به ارزیابی کالاها، خاطرنشان کرد: در محور فعالیت ارزیابی ها، کالاها در انطباق با استانداردهای ملی ایران ارزیابی می شوند و در صورت عدم انطباق برخورد های لازم نیز اعمال خواهد شد.
امینی تصریح کرد: خوشبختانه روند کیفی کالاها روبه رشد بوده و در سال گذشته ۸۰ درصد کالاهای آزمون شده انطباق کامل با استاندارد های ملی را داشتند.
وی ادامه داد: از ۲۰ درصد نامنطبق، ۱۵ درصد در حوزه نشانه گذاری و عدم انطباق های بسیار جزئی بوده است که روی سلامت مصرف کننده هیچ تاثیر نداشته، اما این موارد مشمول تذکرات و اخطارهای ما به تولید کنندگان برای اصلاح نشانه گذاری و اطلاع رسانی دقیق به مصرف کنندگان است.
مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی و حلال سازمان ملی استاندارد عنوان کرد: در رابطه با پنج درصد نامنطبق از فرآورده ها نیز ضمن برخوردهای حقوقی توسط همکاران و جمع آوری، اقدامات لازم عملیاتی شد.
وی بیان کرد: مردم در هرجایی که کالای دارای علامت استاندارد را خریداری می کنند و اگر عدم انطباق کیفی در آن دیده شد و خواسته های کیفی توسط محصول برآورده نشد، به ادارات کل استاندارد و یا سایت استاندارد مراجعه و نسبت به درج شکایت اقدام کنند.
مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی و حلال سازمان ملی استاندارد تاکید کرد: یکی از راه هایی که شهروندان می توانند کالا را شناسایی کنند، این است که در زیر علامت استاندارد کد ۱۰رقمی وجود دارد که اگر آن را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک کنند، اطلاعات فرآورده در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
امینی اضافه کرد: در صورتی که اطلاعاتی از سامانه دریافت نشود، مردم از خرید چنین کالاهایی اجتناب کرده و اطلاع رسانی به متولیان حوزه استاندارد را داشته باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: