• شنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-2584-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

مدیرکل امور عشایر استان خبرداد؛

خشک شدن بیش از 450 چشمه عشایری کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 450 چشمه عشایری این استان کاملا خشک شده و متاسفانه اکثر منابع آب یا خشک شده اند و یا در حداقل بهره دهی هستند.

«مجید علی پور» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: گرچه با توجه به خشکسالی و کم آبی کمبود علوفه در مناطق عشایری استان داریم اما شرایط سختی در این مناطق وجود ندارد.


بعلت نبود علوفه 100درصد عشایر استان هنوز کوچ نکرده اند

وی اظهارکرد: امسال بعلت خشکسالی کوچ عشایر استان با تاخیر انجام شد. هر ساله در موقع بخش زیادی از عشایر کوچ کرده بودند و یا در میان بندهای عشایری بوده اند اما امسال بعلت نبود علوفه در مناطق قشلاقی تقریبا 100درصد عشایر استان هنوز کوچ نکرده اند.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: 30دستگاه ماشین آلات بخش خصوصی و پیمانکاری از جمله تانکر، تراکتور و وانت کار آبرسانی سیار به مناطق مختلف عشایری استان را انجام می دهند. حدود 300تانکر چرخ دار به عشایر واگذار شده، طی سالهای گذشته 1800 تانکر 1000لیتری تاشو تحویل عشایر شده و بیش از 2500 منبع ذخیره آب در مناطق عشایری داریم که آب سیار به این منابع انتقال داده می شود.

علی پور تصریح کرد: از 570 چشمه شناسنامه دار مناطق عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد بر اساس آخرین آمار بیش از 450 چشمه کاملا خشک شده است. متاسفانه اکثر منابع آب یا خشک شده اند و یا در حداقل بهره دهی هستند.

وی ادامه داد: با توجه به حمایت های دولت و اعطای تسهیلات حمایت از تولید و تامین علوفه مورد نیاز دام عشایر و راه اندازی کارخانه خوراک دام و طیور استان تا کنون مشکل خاصی در زمینه تامین علوفه عشایر نداشته ایم اما معیشت عشایر به مراتع بستگی دارد.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با توجه به افزایش متعادل قیمت گوشت قرمز عشایر از درآمد نسبی خوبی برخوردار هستند و برخی شایعات در خصوص نابود عشایر استان صحت ندارد.

بازگشت 1280 خانوار به مناطق عشایری

علی پور بیان کرد: با توجه به پرداخت تسهیلات بانکی با سیل بازگشت بیکاران به مناطق عشایری و توسعه دامداری عشایری مواجه هستیم. طی چند سال اخیر 1280 خانوار از روستا و شهر به مناطق عشایری و زندگی عشایری بازگشتند که افزایش جامعه عشایری استان را در پی داشت البته تعداد زیادی خانوار نیز درخواست زندگی و دفترچه عشایری دارند و در نوبت کارشناسی و بررسی هستند.

وی تاکید کرد: اخیرا نیز در حال توسعه و رواج طرح های نیمه صنعتی برای پرورش دام های اصلاح شده در مناطق عشایری هستیم.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون بین 11 تا 12 درصد جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند در حالی که طبق سرشماری عشایر کوچنده 27 درصد جمعیت استان در سال 66 عشایر بودند، در سال 77 با روند کاهشی به 22 درصد رسید، در سال 87 این میزان به 15 درصد کاهش یافت.

علی پور افزود: در چند سال اخیر بعلت نبود کار و شغل در شهرها، پایداری و افزایش درآمد در مناطق عشایری، افزایش قیمت دام و تولیدات دامی و توسعه زیرساخت ها در مناطق عشایری از جمله راه، آب، برق و افزایش سطوح آموزشی جمعیت عشایری استان ثابت مانده است. گرچه خشکسالی تاثیر عظیمی بر کاهش مراتع داشته اما روند جمعیت عشایری رو به افزایش است.

وی اظهارکرد: تا کنون یک مورد از خانوار عشایری که زندگی عشایری را ترک و به شهر یا روستا آمده باشد، سراغ ندارم بلکه در مواردی همچون امروز 4مورد تقاضای بازگشت به زندگی عشایری و اخذ دفترچه عشایری داشته ایم.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیت 713هزار نفر طبق سرشماری مطالعاتی انجام شده دارای 14 هزار و 150 خانوار عشایری(70 هزار و 762 نفر) است این قشر زحمت کش دارای یک میلیون و 150 هزار راس دام هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: