• سه شنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-1684-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خبرداد؛

اختصاص 110میلیارد تومان به محور "پاتاوه- دهدشت"

استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص 110میلیارد تومان به پروژه ملی محور "پاتاوه- دهدشت" خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد در گردهمایی مدیران ستادی و استانی امور عشایر کشور در یاسوج افزود: امیدواریم با اختصاص این میزان اعتبار این محور تاپایان امسال افتتاح و به بهره برداری برسد.

وی اظهارکرد: بهره برداری از این محور در توسعه حمل و نقل کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد نقش مهمی ایفاء خواهد کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: اگر در کشورمان رنگین کمان استعدادها و توانمندی‌هاست، اما این استان ویژگی‌های خاص خودش را در دل زاگرس دارد .

احمدی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های مهم این استان که بر خلاف سایر مناطقی که کشاورزی، طبیعت، دام و عشایر قربانی رشد نصف و نیمه صنعتی و تحولات شهری شده است، اما هنوز رگه‌های کارآمدی، سنتی و مفید بودن این معیشت تاریخی و سنتی جامعه ما که شاید مهم‌ترین رکن تولید اقتصادی جامعه نیز می باشد، پا برجاست.

وی ادامه داد: جمعیت عشایری استان حدود ۱۱ درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهد هرچند انتظار ما بر این بود که اهتمام، توجه و سرمایه گذاری بیشتر از گذشته می‌شد و دگردیسی جمعیت عشایری را حفظ می‌کردیم اما با تمام تحولاتی که صورت گرفته در مقایسه نسبی با سایر استان‌های کشور مفتخر هستیم که توانستیم جمعیت عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد را حفظ کنیم .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: حفظ این پدیده صرفاً به خاطر حفظ جمعیتی نیست، بلکه بنده بر این باور هستم که ما باید نگاهمان و راهبردمان به جاهایی باشد که با کمترین هزینه و کمترین تشکیلات سازمانی و توقعات اما بیشترین تولید را در استان داشته باشد، که ما نتوانستیم در چرخه تولید، زندگی و معیشت عشایری با کمترین هزینه دستاوردهای بزرگی را در کشور داشته باشیم .

احمدی بیان کرد: ما هیچ مصداق عملیاتی در اقتصاد مقاومتی نمی‌توانیم سریع‌تر و بارزتر همچون دفاع از جامعه عشایری و کمک به جامعه عشایری پیدا کنیم .

وی تاکید کرد: عشایر جایی است که اگر ما بخواهیم واقعاً الگوی اقتصاد مقاومتی را پیاده کنیم باید تمام توان و انرژی خود را صرف معیشت، رفاه و تامین نهادهای عشایر کنیم چون در واقع یکی از موثرترین سازوکارهای تولید را این قشر اداره می‌کنند .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: دیگران زندگی و معیشتی که دارند کارخانه داری و کاخ داری است اما عشایر ما تمام تولید و خانه که دارند در همین چادری است که زندگی می‌کنند بنابراین کجا  یک چرخه تولید را پیدا کنیم که تولیدکننده شبانه روز پای چرخه تولید خود باشد؟ تنها جایی که تولید کننده پای چرخه تولیدش است در تولیدات عشایری و زندگی عشایری است .

احمدی افزود: عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد جمعیتی بالغ بر ۷۰ هزار نفر در قالب حدود ۱۱ هزار خانوار است که باید تمام تمهیدات لازم را برای این جامعه عشایری فراهم کنیم .

وی استان کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت‌های خوبی را در حوزه عشایری دارد، که در مجموعه تولیدات کشاورزی استان یکی از استان‌هایی است که با وجود اینکه یک درصد جمعیت کشور را دارد از نظر تولیدات کشاورزی، باغی، آبزیان، شیلات و چشم انداز بسیار خوبی در استان وجود دارد که حتی باوجود کاهش بارندگی‌ها اما تمهیداتی که در استان به عمل آمده و هم در برنامه ریزی تلاش شده که کشت محصولات بصورت غرق آبی کاهش یابد تا بهره وری ها را افزایش دهیم .

همانطور که استان در حوزه تولیدات عشایری وضعیت مناسبی دارد و در حوزه تولیدات کشاورزی، گوشت قرمز، لبنیات، آبزیان و ساسر محصولات کشاورزی نیز از وضعیت مناسبی دارد، همچنین در حوزه تولیدات شهرک‌های صنعتی و حوزه آب مطلوب است که امیدوارم در آینده شاهد رشد بخش کشاورزی در استان باشیم .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به ظرفیت‌های نفتی و گردشگری و منابع طبیعی استان اشاره کرد و گفت: کمتر استانی را داریم که چنین مناظر زیبایی و چشم‌نواز داشته باشد و اما از نظر تولیدات کشاورزی و صنعتی جایگاه خوبی در کشور داریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: