• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-1384-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد:

45 واحد پرورش مرغ گوشتی کهگیلویه و بویراحمد راکد است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 45 طرح در حوزه پرورش مرغ گوشتی، در این استان راکد است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد الیاس تاج‌الدینی در نشست با مجریان طرح‌های راکد  در حوزه مرغداری‌ها که با حضور مسئولان بانک کشاورزی این استان برگزار شدف افزود: کمتر از دو ماه است که این مسئولیت را به عهده گرفتم و همان‌طور که در روز معارفه‌ام گفتم، دغدغه اصلی من فعال کردن طرح‌های راکد و تقویت طرح‌های فعال در زیربخش‌های مختلف کشاورزی بود.

وی اظهارکرد: فعالیت حوزه تولید و اشتغال، در خط مقدم جنگ اقتصادی هستند و آنها بهتر از هر کارشناسی، با تجربه‌ای که دارند می‌توانند راهکار و پیشنهاد دهند که چگونه می‌توانند از رکورد خارج شوند و چگونه می‌توانند فضای کسب و کار را بهبود دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با این دید از مجریان طرح‌های راکد دعوت کردم که در جلسه نخست حدود 20 طرح در حوزه‌ اشتغال روستایی و اینک حدود 25 طرح راکد مرغداری را دعوت کردیم تا حرف آن‌ها را بشنویم چرا که اصل اول در راه‌اندازی مجدد این واحدهای تولیدی، عزم و انگیزه خود تولیدکنندگان است و اگر آنها نخواهند اگر جهاد کشاورزی میلیون‌ها یارانه دهد و بانک کشاورزی میلیاردها تسهیلات دهد هیچ اتفاقی در تولید نمی‌افتد.

تاج‌الدینی با بیان اینکه 45 طرح در حوزه پرورش مرغ گوشتی، در کهگیلویه و بویراحمد راکد است، تصریح کرد: تولید این استان را بر اساس مجوزهای صادره و پروانه‌های بهره‌برداری می‌خواهند و این واحدهای تعطیل یا باید از چرخه حذف شوند و یا باید مجددا به چرخه تولید برگردند.

وی ادامه داد: بسیاری از طرح‌های راکد این حوزه مشکلات پیچیده‌ای ندارند و امروز بیش از هر زمانی به این نتیجه رسیدم که اگر عزم همکاران جهادی، بانک کشاورزی و مهمتر از آن خود مجریان جزم باشد به راحتی این واحدها مجددا فعال می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: بخشی از این 45 طرح مشکل‌دار مشکلاتی چون آب، راه و گاز دارند، برخی هم برای نزدیکی به روستا مشکل تغییر کاربری دارند و تعداد زیادی نیز در حوزه بانک کشاورزی و مسائل مالی مشکلاتی که دارند که به جز حدود 6 طرح بقیه مشکلات پیچیده‌ای نیستند و به راحتی قابل حل هستند.

تاج الدینی با قدردانی ازبانک کشاورزی بیان کرد: ما مرغداریها را جدا از خود نمی‌دانیم و به نقش مؤثر این صنف در تکمیل زنجیره تولید واقف هستیم؛ ما به هیچ عنوان دنبال کار غیرقانونی نیستیم اما همه ما می‌دانیم با انعطاف و نگاه حمایتی می‌شود، کمک‌های قابل توجهی به تولیدکنندگان و واحدهای راکد کرد به شرطی که خود مجریان این آمادگی را برای تولید داشته باشند.

وی از ارسال نامه استمهال تسهیلات وام‌های این بخش خبر داد و تاکید کرد: این موضوع در مجلس تصویب شده و به ما ابلاغ شده و امیدواریم به زودی به بانک‌ها نیز ابلاغ شود که با اجرای این قانون بسیاری از مشکلات فعلی مرغداران حل می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: بسیاری از مشکلات طرح‌هایی که وقت مسئولان ارشد به ویژه استاندار و اعضای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را می‌گیرند با کمی وقت گذاشتن و مسئولیت‌پذیری در سطح ادارات قابل برطرف شدن است و در حوزه مرغداری‌های راکد تنها پنج تا 6 طرح نیاز به طرح در ستاد تسهیل دارند.

تاج الدینی خطاب به اتحادیه‌ مرغداران و واحدهای مربوطه گفت: به شیوه ضمانت‌نامه‌ای به مرغداران، خوراک طیور تحویل دهند چرا که آنان نیز مرغ خود را به صورت غیرنقدی و موعد‌دار می‌فروشند.

وی افزود: واحدهای مرغداران نیز باید صادقانه دنبال حل مسائل خود باشند و اگر این اتفاق بیفتد، جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی نیز در کنار این واحدها خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از برنامه این سازمان برای بازدید از سردخانه‌های کوچک و بزرگ این استان و وارد شدن آن‌ها به مدار و چرخه تولید به منظور اجرای بهتر و مطمئن‌تر سیاست‌های تنظیم‌بازار خبر داد.

تاج الدینی با اشاره به نوسانات حبابی قیمت مرغ، برخی اثرپذیری بازار از نوسانات ارزی را اجتناب‌ناپذیر دانست و اظهارکرد: اگر قیمتی افزایش پیدا می‌کند و سود آن به جیب تولیدکننده که زحمت اصلی را می‌کشد برود خوب است اما بحث روی اینست که این سود را دلال و واسطه‌ها می‌برند و مرغدار زیر بار فشارهای مالی کمر خم می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد: همه واحدهای تابعه جهاد کشاورزی از جمله اداره‌کل دامپزشکی با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی همراه باشند و تا وقتی که تولید مرغ در همین استان وجود دارد و کمبودی نیست، یک کیلوگرم هم از بیرون وارد نشود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این رویکرد در جهاد کشاورزی ادامه خواهد داشت و به یک یا دو جلسه بسنده نخواهد شد، یادآور شد: فردا نیز جلسه دیگری برای تعداد دیگری از طرح‌های مشکل‌دار که به تازگی به بانک‌ها معرفی شدند، برگزار خواهد شد تا برای رفع موانع سد راه واحدهای ایجادی و خروج واحدهای تولیدی از رکود، توفیقاتی حاصل شود.

تاج الدینی اضافه کرد: جهاد و بانک برای حمایت از تولید پای کار هستند اما اگر خود سرمایه‌گذاران و مجریان نخواهند، هیچ مشکلی رفع نخواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: