• دوشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-287-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

انعقاد تفاهم نامه اداره کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد با دانشگاه یاسوج

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد و دانشگاه یاسوج تفاهم نامه همکاری امضا کردند .

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد احمد عریان، رییس دانشگاه یاسوج در نشست مشترک دانشگاه یاسوج با مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان  با تقدیر از عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، گفت: اقدامات خوبی در این حوزه‌ها در استان انجام شده است .

وی افزود: پایان نامه های زیادی در دانشگاه ها دفاع می شود که بخشی از آنها در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است .

عریان از دستگاهای اجرایی استان خواست تا برای کارشناسی نیازهای استان اعتبار قرار داده و هزینه پرداخت کنند .

رییس دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد: ترویج آموزش در زمینه های مختلف می تواند نقش مهمی در توسعه هر جامعه ای داشته باشد و دانشگاه می تواند در این راستا بازوی توانمندی باشد .

عریان تصریح کرد: دانشگاه می تواند در زمینه های مختلف گردشگری و گروه هدف سیمنار علمی برگزار کند .

وی با بیان اینکه یکی از حوزه هایی که دانشگاه های مادر با آن سر و کار دارند میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، خواستار انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه یاسوج و اداره کل میراث فرهنگی استان شد .

محمود باقری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با بیان اینکه یکی از موضاعات اساسی استان  توسعه همه جانبه است، گفت: دانشگاه نقش بسزایی در پیشرفت و توسعه استان دارد .

وی از امضای تفاهم نامه بین میراث فرهنگی و دانشگاه یاسوج در زمینه آموزش خبر داد و افزود: صحبت از گردشگری، شامل صنایع دستی و میراث فرهنگی نیز می شود .

باقری با اشاره به اینکه برخی کارشناسان متعقد هستند  ۱۱ درصد اشتغال مربوط به گردشگری است، اظهارکرد: کشور ترکیه نزدیک به ۳۰ میلیون گردشگر دارد اما گردشگری که وارد ایران می شود پنج میلیون است که با افق ۲۰ میلیون گردشگر فاصله زیادی دارد .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: صنعت گردشگری یک صنعت حساس است و اگر اقتصاد  وامنیت اجتماعی در یک جامعه ثابت باشد شاهد ورود تعداد زیاد گردشگران هستیم .

باقری با بیان اینکه از ۳۰۰ نوع رشته صنایع دستی، ۳۰ نوع آن در استان کهگیلویه و بویراحمد است، گلیم را برند صنایع دستی این استان دانست .

وی ادامه داد: ۳۰۰ جاذبه گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که تاکنون در حدود ۵۰ مورد از این جاذبه ها زیرساخت ایجاد کرده ایم .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه از دستگاهای پیشتاز در واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی هستیم، عنوان کرد: تاکنون چهار پروژه را به بخش خصوصی واگذار کرده ایم و چهار پروژه دیگر را هم تا پایان تیرماه واگذار می کنیم .

باقری بیان کرد: زندگی روستایی و عشایری از جاذبه هایی است که تلاش می کنیم تا با ترویج بوم گردی در جذب گردشگری روستایی و عشایری پیشرفت کنیم .

وی با بیان اینکه بیش از دو هزار اثر تاریخی در استان داریم، اظهارکرد : بافت قدیم دهدشت با ۴۰ هکتار وسعت مربوط به دوره صفوی و از کهن ترین آثار تاریخی استان است .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: نقوش برجسته تنگ سولک و پل های تاریخی دوره صفوی و هخامنشی نشان این است که این استان ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر در حوزه میراث فرهنگی دارد .

باقری با بیان اینکه این استان مقصد خوبی برای گردشگری استانهای جنوب کشور است، تصریح کرد: وقتی می گوییم گردشگری محور توسعه است باید دانشکده گردشگری داشته باشیم . شهر یاسوج شهر دانشگاهی است و باید در راستای توسعه استان دانشجو تربیت است .

وی اضافه کرد: هتل های استان به دلیل نداشتن پرسنل تخصصی در خدمات دهی گاها ناتوان هستند که با ایجاد دانشکده های تخصصی این مشکل حل می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: