• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1684-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

سرمایه‌گذار مجتمع پتروشیمی «دنا» بویراحمد:

تمام مجوزهای پتروشیمی دنا بویراحمد اخذ شده است/ آغاز عملیات خاکبرداری پتروشیمی

سرمایه‌گذار مجتمع پتروشیمی «دنا» بویراحمد گفت: برخی غیر منصفانه به دنبال سیاسی کردن سرمایه‌گذاری در استان هستند اما ما به هیچ وجه وارد چنین فضایی نمی‌شویم .

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد "لهراسب باقری" در جمع خبرنگاران با اشاره به عزم خود برای ساخت پتروشیمی دنا بویراحمد افزود: در راه ساخت این مجتمع با نقدها و انتقاداتی روبرو شدیم که چنین انتقاداتی در سطح استان بی‌سابقه بوده است .

وی اظهار کرد: برای مثال چند مجتمع پتروشیمی دیگر در استان در حال ساخت است که هیچ خبرنگاری به سراغ آن‌ها نرفته است . چرا خبرنگاران در خصوص مجوزهای زیست محیطی پتروشیمی‌های گچساران و دهدشت پیگیر نبودند زیرا هیچ کدام از آن‌ها مجوز زیست محیطی ندارند .

این سرمایه‌گذار کهگیلویه و بویراحمدی با اشاره به جلسات و نشست‌ها و محافلی که در خصوص این طرح برگزار می‌شد خاطرنشان کرد: در همه این نشست‌ها انتقاداتی وجود داشت که بسیاری از آن ها منصفانه نبود .

باقری با اشاره به نشستی که با هماهنگی بسیج دانشجویی استان و مجموعه سرمایه گذار پتروشیمی دنا بویراحمد برگزار شد تصریح کرد: تنها در آن جلسه به صورت علمی و منطقی و رودرو انتقاداتی مطرح شد که جلسه‌ای کاملا علمی و منصفانه بود .

وی ضمن قدردانی از مجموعه بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل نقدهای منصفانه ادامه داد: اولین باری بود که در استان مجموعه دانشجویی با سرمایه‌گذار نشست رو در رو داشتند و این گونه جلساتی به توسعه استان کمک می‌کند .

این سرمایه‌گذار کهگیلویه و بویراحمدی با بیان اینکه آدم سیاسی نیستم، عنوان کرد: برخی غیر منصفانه به دنبال حاشیه سازی و سیاسی کردن سرمایه‌گذاری و کار اقتصادی در استان هستند اما ما به هیچ وجه وارد چنین فضایی نمی‌شویم.

باقری با بیان اینکه 2214هکتار زمین با سند مالکیت جمهوری اسلامی برای پتروشییم دنا بویراحمد اختصاص داده شده است،  تاکید کرد: زمین همین پتروشیمی به یک سرمایه گذار هم استانی واگذار شده بود که تحت عنوان پتروشیمی سقاوه ایجاد شود اما متاسفانه بعد از 13 سال معطلی و بلاتکلیفی، مجوز آن لغو شد.

وی بیان کرد: برای این میزان زمین سالانه 48 میلیون تومان به مدت هشت سال اجاره به حساب خزانه پرداخت می کنیم و در صورتی که طی این مدت پروژه اجرا نشود زمین پس گرفته می شود و لغو مجوز می شویم.

این سرمایه‌گذار کهگیلویه و بویراحمدی در رابطه با آب مورد نیاز این پتروشیمی تاکید کرد: قبلا قرار بود 15 میلیون متر مکعب از رودخانه "کتا" برای این پتروشیمی اختصاص داده شود که با تغییرات ایجاد شده جهت کاهش مصرف آب این میزان به زیر 5 میلیون مکعب رسیده است.

باقری عنوان کرد: تمام مجوز های لازم برای این پتروشیمی از جمله آب، محیط زیست و زمین از وزارت نیرو، محیط زیست و سازمان جنگلهای کشور اخذ شده است.

وی با اشاره به اینکه اگزیم بانک چین بانک عامل این پروژه اقتصادی است، بیان کرد: میزان سرمایه گذاری این پتروشیمی 10هزار میلیارد تومان است که با استفاده از فاینانس خارجی صورت می گیرد.

این کارآفرین کهگیلویه و بویراحمدی با بیان اینکه حدود 9 روز است که عملیات خاکبرداری پتروشیمی آغاز شده است، گفت: پتروشیمی دنا بویراحمد سه میلیون و 600هزار متر مکعب (در مدت حدود دوسال) با هزینه 80 میلیارد تومان عملیات خاکبرداری دارد.

باقری افزود: با بهره برداری از این پتروشیمی برای 2هزار نفر بصورت مستقیم و حدود 6 هزار نفر بصورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود.

مدیرعامل مجتمع تفریحی، ورزشی و اقامتی آزادی باقری اظهارکرد: بیش از 1.5 سال است که این مجتمع با زیربنای 10 هزار و 840 متر و تجهیزات به روز دنیا آماده بهره برداری است اما بعلت برخی مشکلات مالی با پیمانکار معطل مانده است که پرونده تشکیل شده در این زمینه از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری و در مرحله تجدید نظر است.

باقری خاطرنشان کرد: در مجموع 60 میلیارد تومان هزینه این مجتمع شده که یک میلیارد و 920 میلیون تومان از طریق تسهیلات بانک تجارت بوده است و مابقی آورده خودم بود.

مالک کارخانه قند یاسوج در خصوص آخرین وضعیت این کارخانه که نماد صنعت استان است، تصریح کرد: این واحد صنعتی در گذشته با مشکلات زیادی مواجه بود، زیان ده بود و در طول عمرش تنها در یک سال سود ده بود.

باقری با بیان اینکه زمان خریداری، این کارخانه 65میلیارد تومان بدهی داشت، اضافه کرد: در حال حاضر کار بازسازی و نوسازی کارخانه قند یاسوج بطور جدی آغاز شده است و همچنین درخواست اختصاص شکر به این کارخانه از طریق واردات به متولیان امر ارائه شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: