• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2914-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

575 زندانی جرائم غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد چشم انتظار کمک خیرین

مدیرکل زندانهای و اقدامات تامینی و تربیتی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 575 زندانی جرائم غیر عمد در زندانهای استان داریم که برای پرداخت بدهی و آزادی این تعداد زندانی 60 میلیارد تومان نیاز است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد «اسماعیل جمیاری» در آیین جشن گلریزان کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد زندانهای استان در تالار لاله یاسوج افزود: در سال 96 از محل کمکهای خیرین استانی و خارج استانی، تسهیلات و منابع بانکی، منابع ستاد دیه کشور و صندوق تامین خسارتهای بدنی 214 زندانی جرائم غیر عمد استان با پرداخت بدهی 4 میلیارد تومان آزاد شدند.

وی اظهارکرد: دو دسته زندانی بزهکار و بدهکار در زندان داریم که دسته اول باید در زندان بمانند و تحمل حبس کنند اما این زندانیان هم پس از تحمل حبس و اتمام مجازات باید نگاه مردم نسبت به آنها عوض شود چراکه دوران مجازات را گذرانده اند.

مدیرکل زندانهای و اقدامات تامینی و تربیتی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: دسته دوم محکومین بدهکاری هستند که بخاطر تصادف، مهریه، محکومین مالی غیر کلاهبرداری، نفقه در زندان به سر می برند که آمار قابل توجهی دارند و هم اکنون 575 زندانی جرائم غیر عمد در زندانهای استان داریم که برای پرداخت بدهی و آزادی این تعداد زندانی 60 میلیارد تومان نیاز است.

جمیاری با بیان اینکه از این تعداد 557 نفر مرد و زندانی 18 نفر زن هستند، تصریح کرد: از مجموع زندانیان جرائم غیر عمد استان 472 نفر محکومین مالی، 74 نفر مهریه، 14 نفر تصادف، 7 نفر ترک نفقه و 8 نفر حوادث کارگاهی است.

وی افزایش تراکم جمعیت کیفری در زندان، هزینه های نگهداری، مختل شدن طبقه بندی زندانیان و به نتیجه نرسیدن اقدامات اصلاح و تربیتی، بدون سرپرست و نان آور ماندن خانواده ها و دچار آسیبهای اجتماعی از جمله طلاق و تکدیگری می شوند که از مهمترین پیامدهای منفی حضور زندانیان جرائم غیرعمد در زندان عنوان کرد.

حجت الاسلام غلامرضا مزارعی، رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه مسیر انفاق را ترک نکنیم و گره گشایی از کار مردم ثواب دارد، گفت: خیرین و نیکوکاران دارای توانایی مالی می توانند در جهت آزاد سازی زندانیان جرائم غیرعمد کمک کنند.

وی افزود: نگاه منفی نسبت به زندانیان نداشته باشیم چراکه برخی از آنها جرمی مرتکب نشده اند بلکه غیر عمد اشتباهی کرده اند و بر اثر تصادف بصورت غیرعمد دیه بدهکار شدند. البته با مخلان نظم، امنیت و آرامش جامعه به شدت برخورد می شود.


علی محمد احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این آیین گفت: انفاق، گذشت و ایثار از سنت و دین ماست که می توانیم در زمینه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد استان انجام دهیم.

وی با بیان اینکه زندانی جرائم عمد و غیر عمد داریم، افزود: وظیفه شرعی و دینی همه افراد دارای تمکن مالی است که در آزاد سازی زندانیان جرائم غیرعمد استان مشارکت کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بدون تعارف بگوییم که در این جشن گل‌ریزان معامله با خدا است، که البته معامله اقتصادی و معامله با خداوند از نظر کیفی و کمی اصلاً قابل‌سنجش نیست، وقتی خداوند می‌گویید برای کمک به دیگران 70 برابر می‌دهم یعنی واقعاً سودی می‌دهد .

احمدی بیان کرد: خوشا به حال آنانی که درک و فهم معامله باخدا را دارند، افرادی که امشب کریمانه دست‌های توانمند خود را به سمت گرفتاران و مستمندان بلند کردند، این دست‌ها با خداوند معامله کرده است.

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: با کمک کردن چیزی از دست نخواهیم داد بلکه همه چیز بدست می آوریم.

وی افزود: خانواده های برخی زندانیان جرائم غیرعمد نان برای خوردن ندارند، بعضی از مواقع جرائمی که نامشان را عمد می گذاریم یک هیجان است، فرد به زندان می رود و خانواده و زن و بچه اش بیچاره اند، برخی جرائم را غیرعمد می گذاریم یک فرد رفته دختری را عقد کرده با مهریه 1000سکه طلا کدام یک زشت تر است که یکی را عمد و دیگری را غیرعمد می گذاریم.

آیت الله ملک حسینی اظهارکرد: دلمان برای یکی می سوزد و برای دیگری نه که خدا کند هم قانونگذار و هم همه ما دل بسوزانند.


غلام محمد زارعی، نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این آیین با بیان اینکه امروز روز عمل است، گفت: مسئولیت نسبت به دیگران بالاترین مسئولیتی که یک انسان برعهده دارد. بنابراین خیرین و نیکوکارانی که توان مالی خوبی دارند در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد مشارکت کنند.

وی با اشاره به مسایل و مشکلات اقتصادی کشور بیان کرد: شرایط اقتصادی جامعه فشار را بر مسئولان بخصوص موجب افزایش افراد گرفتار و بیشتر شدن بار زندان شده است.

به گزارش ایسنا، در این آیین 160 میلیون تومان به صورت نقدی و تعهدی جمع آوری شده است همچنین 12 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در این مراسم آزاد شدند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: