• دوشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-2390-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

شناسایی 41 نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید در بویراحمد

معاون مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد از شناسایی 41 نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید در این شهرستان خبرداد.

فخرالدین معصومی در نشست هفته اطلاع رسانی تیروئید شهرستان افزود: در سال گذشته، تعداد موالید در شهرستان بویراحمد 6499 نفر بوده است که از این تعداد، 41 نوزاد دارای کم‌کاری تیروئید، شناسایی شدند .

وی اظهار کرد: بیماری کم کاری تیروئید نوزادان، از جمله بیماری هایی است که در بدو تولد معمولاً بدون علامت است و به همین خاطر غربالگری نوزادان جهت شناسائی این بیماری در سن 3 تا 5 روز بعد تولد اهمیت بسیار بالائی دارد .

معاون مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: طی سال گذشته در شهرستان بویراحمد، 98 درصد نوزادان متولد شده از نظر کم کاری مادرزادی تیروئید غربالگری شده اند .

معصومی تصریح کرد: از این تعداد نوزادان غربالگری شده، 41 بیمار شناسایی شدند که از بین آنها، 29 نوزاد زیر 28 روز، تحت درمان قرار گرفته اند .

وی ادامه داد: با تشخیص به موقع کم کاری تیروئید می توان از عوارض جدی و غیر قابل برگشت آن که عقب ماندگی ذهنی، کوتاهی قد و کم شنوائی است، جلوگیری کرد .

معاون مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد عنوان کرد: برگزاری کارگاه آموزشی در مراکز بهداشتی و درمانی جهت اطلاع رسانی به گروههای هدف در خصوص کم کاری تیروئید نوزادان، تهیه استند آموزشی جهت نصب در زایشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی دارای تسهیلات زایمانی و برگزاری جلسه توجیهی پزشکان متخصص اطفال و توزیع دستورالعمل کم کاری تیروئید، از مهمترین مصوبات جلسه هفته اطلاع رسانی تیروئید بود .

معصومی اجرای مسابقه نقاشی بین فرزندان پرسنل مرکز بهداشت و اهدای جایزه به نفرات برتر، درج شعار در صفحه اول اتوماسیون و همچنین در سربرگ نامه های اداری در رابطه با کم کاری تیروئید تا پایان خردادماه، برگزاری کارگاه آموزشی تیروئید جهت پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی تا پایان شهریور، چاپ و توزیع پمفلت آموزشی در مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت در طول سال و یدسنجی نمکهای خوراکی توسط واحد بهبود تغذیه، را از دیگر برنامه های اجرایی عنوان کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: