• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7514-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

نبود میدان فروش دام یکی از دلایل شیوع بیماری هایی دامی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از معضلات احتمال شیوع بیماری هایی دامی ازجمله تب برفکی، نبود میدان فروش دام و جابه جایی های غیر مجاز در سطح استان است .

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد عبدالله بهمنش ظهر دوشنبه، 24 اردیبهشت ماه در جلسه بررسی ساماندهی وضعیت کشتارگاههای استان افزود: کنترل حمل و نقل دام و استفاده از میدان دام در استان ضروری است .

وی با بیان اینکه برخی از کشتارگاه های دام استان نیاز به تجهیز دارند، اظهار کرد: باید حوزه بهداشت و سلامت غذایی مردم به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد .

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: پروسه کشتار دام عوارضی دارد که باید تحت کنترل قرار گیرد .

بهمنش با اشاره به تدوین کتابچه وظایف بهداشتی دستگاه های استان تصریح کرد: توجه دستگاه ها به تحقق موارد احصا شده ضروری است .

وی پایین بودن ظرفیت سردخانه های نگهداری لاشه، نبود برق اضطراری، نبود خودرو مخصوص حمل بهداشتی لاشه، اتاق پیش سرد، نامناسب بودن سیستم دفع فاضلاب و روشنایی پایین سالن های کشتار را از مهمترین مشکلات احصا شده مراکز کشتار دام  استان دانست.

  همچنین عزیز فیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از راه اندازی کمیته نظارت و کنترل کشتارگاه های دام استان خبر داد و گفت: هفت کشتارگاه دام در استان وجود دارد که کمیته نظارت با همکاری نماینده فرمانداری ها و شهردارهای مناطق هدف بازدید از این مناطق را عملیاتی خواهند کرد .

وی با بیان اینکه نظارت ها با تکیه بر آیین نامه های بازرسی و تاکید بر موارد بهداشتی اجرایی می شود، اظهارکرد: توسعه و تجهیز کشتارگاه ها نیز مورد تاکید است .

فیلی بر تحقق خصوصی سازی و نگاه مشارکتی برای توسعه کشتارگاه ها تاکید و بیان کرد: همچنین باید تفاهم نامه میان دامپزشکی کشور با شهرداری ها و دهیاری ها مورد توجه قرار گیرد .

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: همچنین صدور مجوز برای ایجاد کشتارگاه دام در استان با نیاز سنجی مناطق انجام خواهد شد و صدور مجوزها کاهش خواهد یافت .

فیلی با بیان اینکه مصرف گوشت به ویژه گوشت قرمز در استان دو برابر میانگین کشوری است، تصریح کرد: این وضعیت، اهمیت توجه ویژه موارد صحیح، اصولی و بهداشتی در حوزه کشتار دام را می رساند .

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: ‌بیماری های مختلفی در حوزه دامی در کمین است و باید برای کنترل و جلوگیری از بروز آن تلاش کرد.

محسن جعفری نژاد بسطامی، مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ساماندهی کشتارگاه های استان در راستای افزایش ایمنی محیط و جلوگیری از بروز بیماری ها ضروری است .

وی افزود: کنترل ضایعات خروجی کشتارگاهها و مواردی مانند خون آبه حاصل از کشتار دام که می تواند آلودگی های مختلفی را رقم بزند، مورد تاکید است .

جعفری نژاد بسطامی با بیان اینکه کنترل در حوزه چاه های جذبی کشتارگاه ها از بروز مشکلات و آلودگی منابع جلوگیری می کند، اظهارکرد: تحقق توسعه و تجهیز سلامت محور کشتارگاه های استان ضروری است .

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: همچنین کنترل و نظارت صحیح بر مراکز کشتارگاهی توسط مدیریت مراکز، از بروز تخلفات و برخورد های دستگاه های نظارتی جلوگیری می کند .

جعفری نژاد بسطامی از جمله مهمترین مشکلات کشتارگاهی دام را در حوزه بار اقتصادی این مراکز دانست و تصریح کرد: این مراکز که بسیاری از آنها در استان زیر نظر شهرداری هستند، با نگاه خدماتی فعالیت دارند و شهرداری ها با وجود همه تلاش ها، به تنهایی توان اجرایی در این حوزه را ندارند .

وی ادامه داد: بکارگیری ظرفیت های بخش خصوصی به رفع بسیاری از مشکلات کمک می کند .

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: باید واحدهای دارای ظرفیت به نحو مطلوب تری فعال شوند و فرآیند توسعه و تجهیز به شکل مناسبی انجام شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: