• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7214-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کشور:

خشک شدن بسیاری از تالابهای کشور در اثر همخوانی نداشتن توسعه با ظرفیت های طبیعی

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کشور گفت: بسیاری از تالاب های کشور در اثر عدم همخوانی توسعه با ظرفیت های طبیعی خشک شده است .

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد حمید ظهرابی ظهر یکشنبه، 23 اردیبهشت در آیین تکریم و معارفه مدیران کل قدیمی و جدید محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد افزود: امروزه طبیعت دستخوش تغییرات و دگرگونی ها توسط بشر شده است .

وی اظهارکرد: تهدید شدید گونه ها، انقراض، بیان زایی، نابودی جنگل ها، آلودگی آب و خاک و هزاران مشکل محصول بی تدبیری بشر در بهره برداری از منابع است .

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کشور، خاطرنشان کرد: کشور ما نیز در بهره برداری از منابع، اصول و ملاحظات را رعایت نکرده است . توسعه کشور بدون توجه نسبت به توان و ظرفیت ها رقم خورده است .

ظهرابی تصریح کرد: بحران آب در کشور محصول صنایعی است که بدون نگاه کارشناسی و توجه به محیط زیست توسعه یافته اند . همچنین بهره برداری بی رویه از منابع از جمله موارد کاهش منابع آبی است .

وی با بیان اینکه بسیاری از تالاب های کشور خشک شده است، ادامه داد: احیای ظرفیت های تخریب شده در کشور در گرو تجدید نظر در بسیاری از هدفگذاری های توسعه ای است .

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کشور عنوان کرد: مدیریت زیست بومی رویه ای است که برای احیای تالابها و محیط زیست در نظر گرفته ایم و برنامه ریزی مشارکتی در قالب این رویکرد عملیاتی می شود .

ظهرابی با تاکید بر توسعه پایدار بیان کرد: استفاده از ظرفیت های مناطق تحت حفاظت می تواند توسعه گردشگری و اشتغال را رقم بزند . سمت و سوی ما بر بهره برداری خردمندانه و توسعه مشارکتی است .

وی استان کهگیلویه و بویراحمد را در حوزه زیست محیطی بسیار با ارزش عنوان و اظهارکرد: طبیعت استان ظرفیت بسیار بزرگی است و در کنار ظرفیت انسانی می تواند در آینده کشور تاثیرگذار باشد .

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کشور با اشاره به پتانسیل های منطقه دنا، گفت: منطقه حفاظت شده دنا ۲۰۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده دارد . استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰ درصد آب کشور را داراست و باید از ظرفیت منابع آبی نیز به نحو مطلوبی استفاده شود .

ظهرابی همچنین بر گردشگری طبیعت محور و اکوتوریسم تاکید و اضافه کرد: این مهم خروجی اشتغال زایی زیست محور را رقم می زند . بهبود وضعیت معیشتی نیروهای محیط زیست در کشور نیز ضروری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: