• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5614-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

/گزارش/

وضعیت نابسامان بازارچه ماهی یاسوج! +تصاویر

بازارچه ماهی و میگو در شهر یاسوج چند سالی است که راه اندازی شده اما مردم و ماهی فروشان از وضعیت نامناسب این بازارچه گلایه دارند.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد بازارچه ماهی فروشان یاسوج طی هفته دولت در سال 94برای ساماندهی این صنف به بهره برداری رسید و ماهی فروشان را از سطح شهر جمع آوری کردند تا در این بازارچه به صورت مناسب و اصولی به کسب و کار خود بپردازند اما هم اکنون با مشکلات و چالش هایی مواجه است که نیاز به تدبیر و چاره اندیشی مسئولان شهرداری و متولیان امر دارد.

شاید هر چند وقت یکبار از بلوار قرنی یاسوج تردد داشته باشد، پس از میدان انقلاب متوجه بوی بدی که در پی ریختن ضایعات ماهی بازارچه ماهی فروشان به مشام می رسد، می شوید که بسیار زننده است و شاید برخی ها را از خرید از بازارچه منصرف کند.

دسترسی راحت شهروندان، قیمت و کیفیت مناسب و محیط بهداشتی و زیبا از ویژگی‌های یک بازارچه مناسب ماهی فروشی است که این موارد در بازار یاسوج یافت نمی شود و هم مردم و هم ماهی فروشان از وضعیت این بازارچه نگران و گلایه مند هستند.

آقای یزدانپرست که در حال خرید از یکی از واحدهای بازارچه بود با بیان اینکه واقعا این بازارچه رد شان مرکز استان نیست، به خبرنگار ایسنا گفت: مسئولان اگر می خواهند بازارچه مناسب و در شأنی داشته باشند از دیگر شهرها الگو بگیرند.

وی افزود: از وضعیت بهداشتی و فاضلاب این بازارچه تعجب می کنم چرا فاضلاب بازارچه بصورت اصولی دفن نشود و در محیط بازار و اطراف آن رها شود.

آقای ضرغامی، یکی دیگر از خریداران ماهی به خبرنگار ایسنا گفت: این بازارچه در مکان مناسبی قرار ندارد و دسترسی مردم به ان اسان نیست بطوریکه در برخی مناطق باید سه یا چهار مسیر را طی کنند تا به بازارچه برای خیرد ماهی بیایند.

خسروی از واحدهای ماهی فروشی این بازارچه به خبرنگار ایسنا گفت: 14واحد در این بازارچه وجود دارد که از این تعداد تنها 5واحد فعال هستند و مابقی بعلت عدم استقبال مشتریان و مردم، فعالیت دستفروشان ماهی نیمه فعال و تعطیل هستند.

وی عنوان کرد: مسئولان و متولیان امر یا دستفروشان و مغازه های ماهی فروشی در برخی نقاط شهر را جمع و به بازارچه انتقال دهند و یا بازارچه را جمع کنند. متاسفانه مغازه ماهی فروشی در بازارچه که در گذشته روزانه 300کیلوگرم ماهی فروش داشت هم اکنون به 30 کیلوگرم رسیده که باید فکری برای این موضوع شود.

خسروی افزود: بازارچه سرویس بهداشتی، نمازخانه، استراحتگاه، صندلی برای نشستن مشتریان، سکوی پاک کردن ماهی و تاسیسات فاضلاب ندارد، ماهی با سلامت و جان مردم ارتباط دارد و باید بهداشت رعایت شود اما با وجود این مشکلات آیا امکان دارد؟

وی تاکید کرد: سرویس بهداشتی کی چشمه دارد که همیشه خراب است و برای امنیت بازارچه مسئولان شهرداری فکری کنند، قرار بود نیروی امنیتی برا بازارچه بگذارند اما محقق نشد هفته ای دو مورد درگیری و نزاع در این بازارچه داریم.

بازی از ماهی فروشان این بازارچه نیز بیان کرد: ماهانه یک میلیون تومان شهرداری از ما اجاره می گیرد اما خدمات مناسبی به این بازارچه ارائه نمی دهد.

وی افزود: در حالی که قرار بود ماهی فروشان یاسوج در بازارچه مستقر شوند اما تاکنون این مساله محقق نشده و در برخی از مناطق شهر از جمله اکبرآباد و بنسنجان اقدام به فروش ماهی می کنند همچنین دستفرشان هم ماهی می فروشند.

شهامت روا نیز به خبرنگار ایسنا گفت: به نظر بنده اگر این بازارچه بعلت نزاع ها و درگیری هایی که بین فروشندگان پیش می آید جمع شود بهتر است چراکه بازارچه ورودی و خروجی مناسبی ندارد و همین مساله باعث درگیری فرشندگان می شود.

وی با بیان اینکه مردم استقبال خوبی از بازارچه ندارند، بیان کرد: این بازارچه موقعیت مناسبی ندارد و دسترسی مردم به آن آسان نیست.

روا تصریح کرد: بوی بد و زننده ضایعات ماهی مشتریان را فراری می دهد که باید از سوی شهرداری فضای مناسبی برای ضایعات ماهی ایجاد شود تا این بوی بد مردم و مشتریان را آزار ندهد.


مرداد نهاوندی یکی دیگر از فروشندگان این بازارچه نیز به خبرنگار ایسنا گفت: بازارچه ای که روشنایی، تهویه، سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسبی ندارد چطوری می تواند به خوبی به مردم خدمات ارائه دهد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات بازارچه نبود ورودی و خروجی مناسب بازارچه است که مشکلاتی را این مساله در پی داشت.

نهاوندی خاطرنشان کرد: بازارچه در منطقه مسکونی قرار دارد و تا کنون چندین بار همسایه ها از وضعیت فاضلاب و ضایعات ماهی گلایه مند شدند و به مرکز بهداشت نیز شکایت کرده اند.

محمدپور یکی از فروشندگان ماهی در این بازارچه افزود: مشکلات بازارچه را برسی و رسیدگی کنند.

وی تاکید کرد: بوی بد ضایعات و فاضلاب ماهی بازارچه علاوه بر فراری دادن و کاهش مشتریان، همسایه ها و حتی خود فروشندگان را هم اذیت می کند.


مسعود خوبانی، یکی از اعضای شورای شهر یاسوج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در خصوص این بازارچه گفت: باید در بازارچه ماهی فروشان یاسوج به مسایل بهداشتی توجه جدی شود چراکه بازی با جان و سلامت مردم است.

وی افزود: واقعا وضعیت فاضلاب و ضایعات بازارچه ماهی زننده و زشت است که باید در اولین فرصت بررسی و رفع شود. بارازچه در منطقه مسکونی قرار دارد که هم مردم و هم خریداران از این مساله گلایه دارند و البته چند بار به متولیان امر تذکر داده ایم.

خوبانی اظهارکرد: اینکه بازارچه راه اندازی شود و به امان خدا رها شود درست نیست بلکه باید امکانات رفاهی ایجاد، خدمات دهی به این بازار صورت گیرد و مشکلات این بازارچه از جمله فاضلاب و ضایعات برطرف شود.

این عضو شورای شهر یاسوج خاطرنشان کرد: ان شاء الله شورا به این مساله ورود پیدا می کند و نظارت خواهیم داشت تا مشکلات این بازارچه رفع شوند.

خوبانی اضافه کرد: باید فروش ماهی در سطح شهر یاسوج ساماندهی و جمع آوری شود و اگر کسی قصد فعالیت در صنف ماهی فروشان دارد باید به بازارچه ماهی فروشان منتقل شود تا واحدهای مستقر در بازارچه متضرر نشوند.


همچنین نستهن مقدم، شهردار یاسوج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت:جانمای بازارچه ماهی فروشان یاسوج از قبل انجام شده که درست نبود.

وی افزود: وقتی جانمایی درست نباشد مشکلاتی از جمله ورودی و خروجی ها، فاضلاب، بوی بد ناشی از ضایعات، نارضایتی شهروندان و کسبه ایجاد می شود.

مقدم اظهارکرد: دنبال و پیگیر بازارچه جدید ماهی فروشان یاسوج هستیم که فاضلاب و ضایعات آن به صورت اصولی دفن شوند و مزاحمت برای مردم، مناطق مسکونی و تجاری و رهگذران ایجاد نکند.

شهردار یاسوج خاطرنشان کرد: سعی داریم فعلا همین وضع موجود را ساماندهی کنیم تا اینکه بتوانیم مکان مناسب تری برای بازارچه در نظر بگیریم. در زمینه حمل زباله ها و بهداشت محیطی حساسیت بیشتری داشته باشیم.

مقدم اضافه کرد: برخی فروشندگان ماهی در سطح شهر پراکنده شدند که مجبور هستیم در مکان بازارچه ساماندهی کنیم تا در آینده نزدیک بتوانیم طرح جامع تر و بهتری که دسترسی شهروندان به آن آسان تر باشد ارائه دهیم.

تهیه کننده گزارش: عیسی فتحی- خبرنگار ایسنا


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: