• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-5114-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

/گزارش/

"لاله های واژگون" را نچینید

از دوستان تعریف گل های واژگون را شنیده بودم که پس از جستجوی آدرس یکی از محل های رویش این گیاه، چند روز پیش به همراه خانواده در سفری به منطقه "مورپیسه" کاکان شهرستان بویراحمد رفتم که انگار بهشتی گمشده در این منطقه بود.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد با همه زیبایی هایی که داشت اما متاسفانه با صحنه های زشت و زننده ای از جمله چیدن این گیاه منحصر به فرد، له شدن توسط برخی افراد مواجه شدم که به نظر می رسد در صورتی که این وضع ادامه داشته باشد باید همچون سایر گونه های گیاهی که منقرض شدند شاهد انقراض این گونه گیاهی نیز باشیم.

متاسفانه برخی ها با خودرو در این منطقه حاضر می شدند که در گسترش و توسعه این گونه گیاهی می تواند تبعات منفی داشته باشد.

بنابراین انتظار می رود مردم و گردشگران از چیدن این گل خودداری کنند چراکه عمر گل لاله واژگون کوتاه است و از بین می‌رود و نمی توان در منزل از آن نگهداری کرد همچنین تا دیر نشده مسئولان و متولیان امر تدابیر بیندیشند تا این گونه گیاهی در معرض انقراض قرار نگیرد.


«گودرز باقری فر»، معاون فني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كهگيلويه و بويراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم مراقبت لاله های واژگون باشند و از چیدن آن خودداری کنند.

وی افزود: مناطق رویش گونه گیاهی لاله های واژگون استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله مورپیسه کاکان و مارگون دارای طرح مرتع داری هستند که این مناطق توسط صاحبان عرف( مجریان طرحهای مرتع داری) حفاظت می شوند.

باقری فر در پاسخ به این سوال که آیا گونه لاله واژگون در معرض انقراض است؟ اظهارکرد: این گونه گیاهی خیلی مورد تخریب قرار نمی گیرد اما در مجموع برای گونه های در معرض انقراض بعنوان ذخیرگاه گیاهی تحت عملیات قرق و حفاظت قرار می دهیم.

معاون فني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كهگيلويه و بويراحمد در خصوص توسعه و احیاء گونه های در حال انقراض خاطرنشان کرد: برای توسعه و احیاء، بذر گونه های در حال انقراض را جمع آوری کرده و از طریق مجریان مرتع داری احیاء خواهیم کرد.

باقری فر تصریح کرد: لاله های واژگون در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد سه تا چهار رقم به رنگهای قرمز، نارنجی، زرد و سفید دارد.

وی با بیان اینکه نیروهای منابع طبیعی برای حفاظت و نگهداری از این گونه گیاهی محدود است، ادامه داد: هر سال در جهت جلوگیری از تخریب و ریشه کنی این گونه گیاهی اطلاعیه می دهیم و از طریق رسانه ها اطلاع رسانی می کنیم.

معاون فني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كهگيلويه و بويراحمد اضافه کرد: مناطق محل رویش لاله های واژگون یکی از بهترین مناطق در فصل بهار است اما متاسفانه برخی ها با طبیعت نا مهربانی می کنند که انتظار داریم با طبیعت مهربان و در حفظ و نگهداری این گونه گیاهی کوشا باشند و از چیدن این گونه منحصر به فرد خودداری کنند.


«محمد حسین زاده»، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بویراحمد نیز گفت: گل لاله واژگون در حدود 1000هکتار از سطح استان در گونه های مختلف قرمز، نارنجی و زرد وجود دارد.

وی افزود: این گونه گیاهی در تمام شهرستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد می روید.

حسین زاده اظهارکرد: لاله واژگون از اوایل فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه گل می دهند و هرساله گردشگران زیادی با توجه به منحصر به فرد بودن این گونه گیاهی مناطق محل رویش این گیاه را بعنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند.

وی تصریح کرد: از مردم انتظار داریم که این گونه گیاهی منحصر به فرد را که کاربرد خاصی ندارد در خطر انقراض و خطر قرار ندهندو اگر می خواهند دوباره این گلها را ببینند در حفظ و نگهداری این گونه گیاهی تلاش کنند و از تهدید واژگونی و در معرض انقراض قرار دادن پرهیز کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بویراحمد اضافه کرد: همچنین به بازدید کنندگان این گونه گیاهی توصیه کرد؛ از بردن خودرو در محدوده این گلها بپرهیزند و دامداران و عشایر نیز از حضور دام در این مناطق خودداری کنند.


به گزارش ایسنا، لاله واژگون از منحصر بفرد ترین گونه گل‌ها و گیاهان بومی و وحشی مناطق کوهستانی ایران است که به عقیده گیاه‌شناسان به سرعت در حال انقراض بوده و زیستگاه و تعداد این گونه گیاهی بسیار کاهش یافته است . " لاله واژگون" نام یک سرده از راسته سوسن‌سانان است .

عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز ‌شده و در فصل بارش پایان می‌یابد. لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است که تاکنون ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده است.

تاکنون 60 گونه از این گیاه شناخته شده است. پیاز آن به صورت یک غده متورم، گوشت‌دار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و اگر تازه باشد، سمی بوده و قابل خوردن نیست .

این گونه که مقاومت زیادی در برابر سرما و سازگاری ویژه ای با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد، هرساله به دلیل برداشت غیرقابل کنترل گل و پیاز از رویشگاه های طبیعی، بیش از پیش در معرض نابودی قرار دارد.

 این گونه گیاهی به گل اشک، نگین و واژگون معروف است.


گزارش از عیسی فتحی خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: