• یکشنبه ۱۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-1514-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

١٣توصيه در ١٣بدر

رئيس اداره منابع طبيعي شهرستان بويراحمد گفت: با خودمان کیسه زباله ببریم، زباله ها را داخل كيسه بریزیم و تا اولین سطل زباله ببریم و داخل سطل زباله بياندازيم.

«جواد رحيميان» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: اگر آتش روشن کردیم قبل از ترک محل آن را خاموش كنيم و از خاموشی کامل آن١٠٠درصد مطمئن شویم.

وی بیان کرد: از شكستن شاخه درختان خودداري كنيم، لانه پرنده ها را تخريب نكنيم و با حيات وحش و پرنده ها كاري نداشته باشيم.

رئيس اداره منابع طبيعي شهرستان بويراحمد خاطرنشان کرد: به كودكانمان بياموزيم شاخه درختها و گلها، جانوران كوچك، موجودات زنده، هستند كه حق حيات دارند و براي  ادامه زندگي ما، لازم هستند. بعضي حشرات را مي خورند و بعضي غذاي پرنده هاو ديگر موجودات زنده هستند.

رحیمیان تصریح کرد: وجود درختان و سبزه ها مانع ايجاد سيل و سيلاب مي شود پس آنها را قطع نكنيم و از بين نبريم. تخم پرنده ها و خزنده ها را نشكنيم آنها هم مثل انسان بايد بچه داشته باشند و تجديد نسل كنند.

وی ادامه داد: بعضي گونه ها، دشمن طبيعي گونه هاي ديگر هستند و اگر نباشند، بيماري ها و آفات چند برابر مي شوند. مثل داركوب و سار، كه كرمهاي مويين  و زبر را ميخورند و هيچ پرنده ديگر انها را نميخورد.پس لانه آنها را خراب نكنيم و جوجه آنها را براي سرگرمي يا درآمد، اسير قفس، نكنيم.

رئيس اداره منابع طبيعي شهرستان بويراحمد عنوان کرد: درپاي درختان و روي چمن و سبزه آتش روشن نكنيم، باخود منقل مسافرتي ببريم تا خسارت كمتري ب محيط زيست مان وارد كنيم

رحیمیان تاکید کرد: هنگام برگشتن، ماشين خود را از شاخه درختان و خاك جنگلي پُر نكنيم و چرخه و زنجيره حيات را، برهم نزنيم.

وی اظهارکرد: آبها و چشمه ها و رودخانه ها را آلوده نكنيم و مسير آنها را تغيير ندهيم، ظرف ها و لباس ها را بيرون از مسير اصلي ابراهه و چشمه بشوييم.

رئيس اداره منابع طبيعي شهرستان بويراحمد اضافه کرد: اگر اتفاقي افتاد با تلفن هاي امداد جنگل و مرتع و محيط زيست،١٥٠٤يا١٥٤٠تماس بگيريم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: