• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-2284-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

استاندار:

برنامه توسعه روستاهای کهگیلویه و بویراحمد مبتنی برخوشه های کسب و کار باشد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: توسعه روستاهای استان بیشتر مبتنی بر خوشه های تولیدی و اشتغالزا و رونق  کسب و کار باشد .

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد علی محمد احمدی در سی و پنجمین نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اینکه، رونق اقتصادی و توسعه از طریق احیاء خوشه ای نقش محوری ایفا می کند، افزود: کسب و کار خرد و گارگاه ها و طرح های کوچک روستایی در قالب شبکه مورد توجه است .

وی با بیان اینکه، عمده فعالیت های شبکه ای و یا خوشه ای در مناطق روستایی و حاشیه روستاها انجام گیرد، اظهارکرد: از تسهیلات با بهره کم 6 درصدی برای اشتغال روستائیان جهت رونق این گونه فعالیت ها و ایجاد اشتغال استفاده شود .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه، بیش از یک دهه توسعه صنعتی مبتنی بر خوشه ها به عنوان یک راهبرد نوین مورد توجه برنامه ریزان است، خاطرنشان کرد: انجام کارهای پراکنده ثمربخش نیست وباید بر حلقه مفقوده یک طرح تمرکز کرد و گام به گام پیش رفت .

احمدی، خطاب به مسئولان و سرمایه گذاران، تصریح کرد: استفاده از عبارات خارجی جز اتلاف وقت خروجی دیگری ندارد و می طلبد بخش خصوصی از فضای مهیا شده نهایت بهره وری و استفاده را ببرند .

وی ادامه داد: به عنوان مثال برای تهیه فرش دستبافت ابتدا باید زمینه و زیرساخت مواد اولیه و رنگرزی را مهیا کرد و بعد از تکمیل این زنجیره جهت تکمیل خوشه های بعدی به شکل اصولی اقدام شود .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در نشست بعدی گزارش کاملی از فعالیت های عملیاتی برای تکمیل حلقه های مفقوده در هر خوشه مانند نمایشگاه، کنسرسیوم صادراتی، حمل و نقل، تسهیلات و ....ارائه شود .

احمدی با اشاره به اینکه، یکی از مشکلات اساسی ما در سطح کشور نبود متولی سازمانی و اداری در روستاها است، تاکید کرد: اکنون دهیار برخی از کارهای مربوط به روستاها را انجام می دهد که این افراد بیشتر دغدغه وضعیت بیمه و شغلی خود را دارند و توانایی و امکان رفع مشکلات روستاها را ندارند .

وی بیان کرد: در استان هایی همچون کهگیلویه وبویراحمد نبود متولی در روستاها یک مشکل بزرگ است و دولت در حال ساماندهی این وضعیت است .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در حال حاضر اشتغال ساکنان روستاها به شکل سنتی انجام می شود، گفت: اگر به دنبال ایجاد اشتغال پایدار در این جوامع هستیم باید با مشارکت و همکاری تسهیلگران زمینه بازاریابی را برای این قشر فراهم کرد .

احمدی افزود: شهرستان لنده با کمک بنیاد مستضعفان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است و خوشبختانه تاکنون این طرح موفق بوده است .

وی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح بهره وری از ظرفیت های مردم نهاد و مشارکت آنها در بحث های اقتصادی است و مصمیم گام به گام این طرح را در شهرهای دیگر استان تعمیم دهیم .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد از ساماندهی دهیاری های استان خبر داد و خاطرنشان کرد: مسئله ایجاد اشتغال روستایی و جلوگیری از مهاجرت مردم روستایی به مناطق شهری مقوله جداگانه ای از خوشه های صنعتی است و باید مسئولان از تمام توان خود برای تحقق اشتغال پایدار در روستاها استفاده کنند .

احمدی با انتقاد از روند مدیریتی برخی از مسئولان، تصریح کرد: با مدیرانی که مسائل مربوط به حوزه مدیریتی خود را برطرف  نکنند و موجب نارضایتی مردم و تجمع جلوی ادارات و استانداری شود به شدت برخورد می کنیم .

وی تاکید کرد: وظیفه مسئولان است که برای پیگیری مشکلات مردم و سرمایه گذاران از هیچ تلاشی دریغ نکنند و در این راستا همگام با سرمایه گذار حرکت کنند .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در نشست بعدی این شورا وضعیت استان در حوزه اقتصادی، سرمایه گذاری و صادرات تشریح و برنامه های آینده برای توسعه صنعتی و سرمایه گذاری استان ارائه داده شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: