• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-9014-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

رئیس دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد:

توقیف خودروهای هنجارشکن چهارشنبه سوری تا پایان تعطیلات نوروز

رئیس دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: خودروها و موتورسیکلت های هنجار شکن در چهارشنبه سوری تا پایان تعطیلات نوروز توقیف خواهند شد.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مزارعی در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال با بیان اینکه همه ما خادمین مردم هستیم، افزود: بسیاری از مردم شاید دارای سرمایه های مالی و ملکی فراوانی باشند اما در برخی امور روزمره گره های کوری در زندگی دارند که بدست خادمی از خادمین مردم باز می شود و خادم مردم بودن دارای برکات و خیراتی است. 

وی بیان کرد: مسئولیت، سختی های خاص خودش را دارد و ممکن است مورد بی مهری هم واقع شویم اما کسی که مسئولیت پذیرفت گاهی اوقات نیز مورد بی مهری واقع می شود.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به حوزه پیشگیری در قانون اساسی خاطرنشان کرد: امر پیشگیری در قانون اساسی به عنوان رسالت قوه قضائیه تعریف شده، موضوع پیشگیری امری فرا قوه ای است و لازم است همه ادارات و سازمانها به میدان بیایند و دعوت به خیر کنند، پیشگیری نهی از منکر و واجب الهی است مدیریت این موضوع با دستگاه قضایی و سایر متولیان کشور و مردم نیز پای کار و به صحنه بیایند. در پیشگیری اولین کار در حوزه فرهنگ است. از مدارس، دانشگاهها، رسانه ملی، فضای مجازی و روزنامه ها می توان در خصوص پیشگیری از وقوع جرم کمک گرفت.

حجت الاسلام مزارعی با اشاره به اینکه پیشگیری کیفری کارایی لازم و مطلوب را ندارد، تصریح کرد: اگر پیشگیری کیفری را در دستور کار قرار دهیم توفیقی نخواهیم داشت و باید به دیگر جنبه هایی که می تواند در امر پیشگیری کمک نماید روی آورد و در حوزه فرهنگی نیاز به حضور همه متولیان فرهنگ و فرهنگ سازی است.

وی با بیان اینکه ریشه بسیاری از جرایم در فقر و بیکاری است و اگر فرمایشات مقام معظم رهبری را سرلوحه خود قرار دهیم موفق خواهیم بود، ادامه داد: باید نکات کلیدی سخنان معظم له را در دستور کار قرار داده و تولید و اشتغال را توسعه دهیم تا جرایم کاهش پیدا کرده و اقتصاد مقاومتی را تبلیغ کنیم.

رییس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد حضور ریش سفیدان در ایلات و طوایف استان را موجب خیر و برکت دانست و اظهارکرد: بزرگان و ریش سفیدان پتانسیل و ظرفیت خوبی برای پیشگیری است. بزرگان و ریش سفیدان با کار پیشگیری از جرم می توانند جلوی ورود بسیاری از پرونده ها را به دستگاه قضایی بگیرند.

مزارعی با اشاره به نزدیک شدن سال نو و ورود مسافران و گردشگران به استان تاکید کرد: لازم است شهردار محترم یاسوج و دیگر شهرهای استان، نظافت و مبلمان شهری را برای ایام تعطیلات نوروز در دستور کار قرار داده و نسبت به ساماندهی کودکان کار و تکدی گری خیابانی توسط سازمان بهزیستی و شهرداری و دیگر اعضاء همکاری کنند و هر چه سریعتر از تکدیگری افراد بیگانه در استان جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه منابع طبیعی، حفظ طبیعت و محیط زیست کارهای خوبی انجام شده است، گفت: در ایام نوروز با فعال تر شدن گشت های منابع طبیعی و محیط زیست از تصرف، تخریب حاشیه رودخانه ها، اراضی ملی، منابع طبیعی و محیط زیست جلوگیری شود.

رییس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن تشکر از نیروی انتظامی استان در ایجاد امنیت افزود: نیروی انتظامی سربازان خط مقدم امنیت و آرامش جامعه اند. 

مزارعی در خصوص چهارشنبه سوری نیز اضافه کرد: خودروها و موتورسیکلت هایی که با حرکات نامتعارف، آلودگی صوتی، توزیع مواد آتش زا به منظور چهارشنبه سوری در سطح شهر اقدام کنند و یا فاقد پلاک باشند تا پایان تعطیلات نوروز توقیف خواهند شد.

همچنین مهرداد کرمی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج مرکز استان نیز با اشاره به اینکه برخی تصرفات و تخریب منابع ملی، طبیعی و محیط زیست در ایام تعطیلات نوروز انجام می شود، گفت: در این ایام گشت های ادارات محیط زیست و منابع طبیعی فعال تر و مشاهدات خود در مورد تخریب و تصرف اراضی را صورت جلسه نمایند.

وی افزود: ادارات و سازمانها لیست و شماره تلفن همراه اعضاء کشیک را به دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان و در شهرستانها به دادستانهای حوزههای قضایی تحویل نمایند.

کرمی نیز نسبت به حرکات نامتعارف خودروها در سطح شهر هشدار داد و اظهارکرد: در صورت مشاهده خودروهایی که حرکات مارپیچ، زیگزاگ و آلودگی صوتی ایجاد می نمایند به عنوان اخلال در نظم خودروی متخلف تا پایان تعطیلات متوقف خواهد شد. 

عزت الله بهشتی فر، مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه 10 هزار برگ اطلاع رسانی با همکاری دادگستری چاپ و توزیع کردیم گفت: اکیپ های گشت و مراقبت های شبانه روزی این اداره فعالند و از تصرف بالغ بر 2100 هکتار اراضی ملی بدون تشکیل پرونده جلوگیری شده و در سال 96 نیز 183 هکتار را رفع تصرف کردیم.

وی افزود: در سالهای اول برخورد با متعرضان منابع طبیعی آمار تصرف بالاتر بود اما در سالهای اخیر با سیاست های دستگاه قضایی روند تصرفات کندتر شده است اما اکیپ های ما وظیفه شان را انجام می دهند. 

بهشتی فر در خصوص جلوگیری از قطع درختان جنگلی توسط روستاییان و عشایر برای سوخت بیان کرد: به همین منظور250 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در سال 96 برای این قشر نصب شده که 25درصد از 1000 دستگاه آبگرمکن خورشیدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در استان کهگیلویه و بویراحمد نصب شد.

همچننی نستهن مقدم، شهردار یاسوج نیز در این نشست گفت: در سال جاری در بحث سیما و فضای شهر و رفع این آسیب ها، 60 هزار مترمربع فضای سبز در شهر یاسوج احداث یا ترمیم و در همین رابطه 60 تُن شن رنگی و 20 هزار سبد گل نیز کاشته شده است.

وی افزود: در حوزه پیشگیری آنچه که توفیق حاصل شد، حمایت های دستگاه قضایی استان و نیروی انتظامی بوده است.

مقدم با اشاره به سامان دادن جمعه بازار یاسوج تصریح کرد: 900 نفر در جمعه بازار یاسوج مشغول کارند اما سازه خطرناکی است و اتصالات برقی نا ایمن برای جمعه بازار یاسوج خطر آفرین است.

فرهادی، معاون آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: در استان 2500 حلقه چاه آب مجاز وجود دارد که 500 حلقه به کنتور هوشمند مجهز شده اند و از 1060 حلقه چاه آب غیرمجاز در استان 140 حلقه در اختیار شرکت آبفای روستایی قرار داده شده است.

وی افزود: با نصب 900 دستگاه فهام نسبت به سال گذشته 7 میلیون متر مکعب آب کشاورزی کمتر مصرف شده است.

هادی زارع پور، مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با بیان اینکه به منظور اسکان مسافران نوروزی 12پایگاه در استان تشکیل شده است، گفت: تعداد 184 مدرسه با 1327 کلاس درس در مدارس به منظور اسکان مسافران نوروزی تجهیز شده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: