• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-3514-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

مدیرکل بهزیستی استان اعلام کرد:

۸۰ درصد کودکان کار و خیابانی کهگیلویه و بویراحمد را دانش آموزان تشکیل می دهند

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۸۰ درصد کودکان کار و خیابانی این استان دانش آموز هستند .

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد سید علیرضا موسوی‌امجد در نشست کارگروه بررسی مشکلات کودکان کار و خیابانی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: که این موضوع طی مکاتبه‌ای به آموزش و پرورش اعلام شده است .

وی بیان کرد: تاکنون 280 کودک کار و خیابانی دارای پرونده در این استان شناسایی شده که به نوعی در خصوص آنان و شناخت از خانوده‌شان اطلاعات وافی و کافی داریم .

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بیش از 80 درصد کودکان کار و خیابانی شناسایی شده در این استان دانش آموز هستند، خاطرنشان کرد: از این تعداد 6نفر تحت پوشش بهزیستی و 15 نفر دیگر از خدمات نهاد کمیته امداد امام خمینی(ره) بهره‌مند هستند .

موسوی‌امجد با بیان اینکه ساماندهی مشکلات کودکان کار و خیابانی تنها بر عهده بهزیستی به عنوان دبیر کارگروه نیست، تصریح کرد:11دستگاه اجرایی شامل دانشگاه علوم پزشکی، صدا و سیما، نیروی انتظامی، شهرداری یاسوج، دادگستری، کمیته امداد امام خمینی(ره)، هلال احمر، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هلال احمر، آموزش فنی و حرفه‌ای عضو کارگروه ساماندهی و رفع مشکلات کودکان کار و خیابانی هستند .

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی این استان نسبت به رفع مشکلات کودکان کار و خیابانی بی توجه بوده و در این زمینه تعامل و همکاری مطلوبی ندارند که باید توسط مسئولان و متولیان امر چاره اندیشی شود .

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بسیاری از مصوبات کارگروه ساماندهی مشکلات کودکان کار و خیابانی بدون حضور دستگاه قضایی قابلیت اجرایی ندارد، عنوان کرد: بدون حکم قضایی امکان جمع آوری این کودکان وجود ندارد زیرا امکان هرگونه اتفاقی وجود دارد .

موسوی امجد تاکید کرد: مراکز سازمان بهزیستی در زمینه کودکان کار و خیابانی آموزشی-حمایتی بوده و فعالیت روزانه دارد در حالی مراکز شبانه روزی باید به این کودکان خدمات ارائه کنند .

وی بیان کرد: در نشست گذشته این کارگروه در زمینه جمع آوری کودکان کار و خیابانی مصوبه داشتیم در حالی هیچ جای قانون، اجباری در زمینه جمع آوری وجود ندارد که با این شرایط امکان اجرایی شدن این مصوبه نبود .

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد ضمن گلایه از بی توجهی شهرداری یاسوج نسبت به ساماندهی کودکان کار و خیابانی گفت: در این زمینه نزدیک به 20 مکاتبه با مسئولان شهرداری انجام شده اما پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نکرده‌ایم .

موسوی‌امجد تصریح کرد: 85 میلیون تومان هزینه نوشت افزار و 210میلیون تومان سرمایه کار برای بازتوانی کودکان کار و خیابانی اختصاص داده ایم که این مهم نیز کاهش کودکان کار را به همراه نداشت زیرا سبب تشویق دیگران و حتی افزایش نیز شده است .

وی تاکید کرد: در نشست‌های گذشته کارگروه ساماندهی و رفع مشکلات کودکان کار و خیابانی استان قطع مستمری کودکان کار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد مصوب شد که برخی جاهای خاص در زمینه عدم اجرای این مصوبه فشار می‌آورند.

همچنین حجت‌الاسلام سید علی فتح میرمحمدی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: فردی را در یاسوج می‌شناسم که 3 خانه دارد و در حالی نیاز مالی ندارد فرزندش سر چهار راه دستمال کاغذی می‌فروشد و در این زمینه نیز تلفنی با پدر کودک کار صحبت کردم اما راه به جایی نبرد .

وی با بیان اینکه کودکان کار و خیابانی در یاسوج خودنمایی می‌کنند، افزود: در سال‌های گذشته توسط سازمان بهزیستی و سایر دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های مختلفی در زمینه توانمندسازی و ساماندهی کودکان کار انجام شده اما امکان رساندن آنان به صفر امکان پذیر نیست .

میرمحمدی ساماندهی و توانمندسازی کودکان کار و خیابانی را ضروری دانست و بیان کرد: تاکنون برنامه‌های جامع و مختلفی از جمله برگزاری نشستی با حضور اولیاء کودکان کار و توزیع اقلام آموزشی قبل از آغاز سال تحصیلی در استان برگزار شده است .

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: سالم سازی محیط شهرها، ارتقاء کیفیت زندگی کودکان، کاهش گسترش و شیوع آسیب‌ها از جمله سرقت و اعتیاد از جمله نقاط قوت ساماندهی کودکان کار و خیابانی است.

میرمحمدی با اشاره به اینکه اقامت اتباع بیگانه در کهگیلویه و بویراحمد ممنوع است، تصریح کرد: هیچ فرد یا نهادی در استان متصدی اتباع بیگانه نبوده و انتظار می‌رود نیروی انتظامی تکلیف آنان را روشن کند .

وی اضافه کرد: شهرداری یاسوج به عنوان متصدی رفع سد معبر نسبت به جمع آوری متکدیان بویژه اتباع بیگانه در کمترین زمان ممکن اقدام کند و در این زمینه هیچ قصوری پذیرفتنی نیست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: