• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-387-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

تملک بافت تاریخی دهدشت نیازمند24 میلیارد تومان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای تملک منازل مسکونی موجود در بافت دهدشت قدیم حدود 24میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد محمود باقری در نشست کارگروه گردشگری استان افزود: در تقویم گردشگری این استان جشنواره‌های مختلفی از جمله جشنواره برفی، جشنواره عشایر و جشنواره انگور تعریف شده، اما متأسفانه بخش خصوصی به تنهایی توانایی اجرای این جشنواره‌ها را ندارد.

وی بیان کرد: برگزاری این جشنواره ها می‌تواند نقش مهمی در معرفی استان به سایر نقاط کشور داشته باشد .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد به تنهایی از برگزاری این جشنواره‌ها ناتوان است، خواستار تأمین اعتبار مورد نیاز و حمایت از بخش خصوصی در برگزاری این جشنواره‌ها شد .

باقری از اجرای طرح قایقرانی در یاسوج با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خبر داد و خاطرنشان کرد: محل اجرای این طرح زیر پل رودخانه بشار بوده و امور آب نیز که در حال انجام طرح زیباسازی این رودخانه است موافقت اولیه خود را با اجرای طرح قایقرانی اعلام کرده است .

وی تصریح کرد: دولت در حال واگذاری پروژه‌های سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی است و وظیفه ما به عنوان مدیران دستگاه‌های اجرایی تسهیل و کمک به دولت در این زمینه است .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر هم‌افزایی و مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی استان در ستاد خدمات سفر، ادامه داد: فرمانداران از هم‌اکنون به فکر برگزاری ستادهای خدمات سفر شهرستانی بوده و از دستگاه‌ها بخواهند وظایف خود را در قبال این ستاد انجام دهند .

باقری در خصوص بافت تاریخی شهر دهدشت عنوان کرد: تاکنون حدود 20هکتار از این بافت به مالکیت سازمان میراث فرهنگی درآمده و برای تملک سایر منازل مسکونی موجود در بافت حدود 24میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی تاکید کرد: چهار اثر تاریخی این بافت را برای واگذاری به بخش خصوصی به صندوق احیاء معرفی کردیم اما متأسفانه با وجود اینکه دو مرتبه توسط صندوق احیاء فراخوان داده شده است، سرمایه‌گذاران به دلیل شرایط خاص این صندوق، از واگذاری این بناهای تاریخی استقبال نمی‌کنند .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سرمایه‌گذار در استان وجود دارد اما شرایط صندوق احیاء را نمی‌پذیرد، اضافه کرد: از صندوق احیاء درخواست کردیم که این چهار بنا از صندوق خارج شده و با شرایط موجود در استان به بخش خصوصی واگذار شوند.

همچنین علی پوزش، فرماندار شهرستان کهگیلویه نیز گفت: بلادشاپور (دهدشت قدیم) یک سرمایه که متاسفانه به این سرمایه توجهی نمی شود، منازل مسکونی در این بافت وجود ددارد که مقاوم نیستند.

وی افزود: بافت بلادشاپور دهدشت باید محصور شود و منازل مسکونی از این بافت خارج شوند چراکه این منازل مسکونی مانع استفاده گردشگران و حضور سرمایه گذاران شده است.

علی محمد علیمردانی، مدیکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: امادگی خرید منازل مسکونی در بافت قدیم دهدشت را داریم اما باید لیست آنها تهیه و به ما اعلام شود.

همچنین "داریوش پاداش"، فرماندار شهرستان چرام نیز با اشاره به اختلاف شهرداری و اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان برسر مدیریت چشمه بلقیس گفت:  چشمه بلقیس چرام یکی از مناطق گردشگری و زیبای شهرستان است که از محل سفر رئیس جمهور 400میلیون تومان برای تکمیل اردوگاه این منطقه امسال هزینه شده است اما متصدی خاصی ندارد و بین شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری اختلاف وجود دارد.

اردشیر یاری، معاون اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: بعلت مشکلات مالی که دست به گریبان هستیم همچنین در زمینه سرانه آموزش و پرورش ریالی واریز نشده است و در فصل سفر باید مدارس در اختیار گردشگران و مسافران قرار گیرد که مدارس با مشکل بدهکاری حامل های انرژی مواجهند و باید تدبیر اندیشیده شود تا قبل از سفرها این مشکل حل شود.

مسعود حسینی، فرماندار شهرستان باشت گفت: منطقه شلال دان باشت هرساله پذیرای گردشگران و مسافرانی از سراسر کشور است و معمولا یک تا چند شب اسکان دارند که نیاز به توجه بیشتر دارد.

وی افزود: این منطقه گردشگری 17 تا 18 میلیون تومان بدهی بابت بهاء برق دارد که باید چاره اندیشی شود.

همچنین شفاهی، معاون فرماندار شهرستان لنده نیز گفت: بخش گردشگری شهرستان لنده طی چند سال اخیر فراموش شده و کاری برای این شهرستان انجام نشده است.

وی افزود: در بخش گردشگری لنده کار انجام نشده تا اعتبارات این شهرستان برگشت خورده و در شهرستانی دیگر هزینه شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: