• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2114-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین اداره کل زندانهای و کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد

تفاهم نامه اداره کل زندان های استان با کمیته امداد امام خمینی(ره) کهگیلویه وبویراحمد با هدف کمک به خانواده زندانیان و توسعه توانمندسازی مددجویان و خانواده آنها به امضای مدیران کل دو دستگاه رسید .

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد اسماعیل جمیاری، مدیرکل زندان های استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست ضمن تقدیر از نگاه مثبت و ارزشمند مدیریت کمیته امداد امام خمینی (ره) در کمک به حل مشکلات زندانیان و خانواده مددجویان گفت: زندان پدیده ای اجتماعی است که افراد بزهکاربه سبب جرمی که انجام داده اند در آن محبوسند و این فقط آزادی آنان را سلب می کند و لیکن بر اساس حقوق شهروندی و رأفت اسلامی طبق دستورالعمل سازمانی از برنامه های رفاهی و اقدامات اصلاحی و تربیتی بهره مند می شوند .

وی افزود: خانواده های زندانیان حلقه مفقوده ای هستند که در این بین مغفول مانده و کمتر حمایت و توجهی به آنان می شود که جا دارد برای کاهش آسیب و فروپاشی کانون و محفل خانواده، با جلب مشارکت عمومی به آنان کمک و مساعدت شده تا از وقوع چرخه جرم و بزهکاری جلوگیری نمائیم .

جمیاری با تاکید براولویت توانمندسازی زندانیان و خانواده آنان اظهار داشت: در فرایند ارتکاب جرم، خانواده زندانیان قربانی اصلی ماجرا هستند چراکه سرپرست خانواده خود را از دست داده و مجبور به تحمل مشکلات زیاد اقتصادی و اجتماعی هستند که همین مسائل ممکن است بستر آسیب های دیگری بشود ولیکن کمک و دستگیری آنان به خصوص حمایتهای مادی و معنوی این نهاد انقلابی به آنان می تواند از بار مشکلات این قشر آسیب پذیر جامعه بکاهد .

مدیرکل زندان های استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: همکاری و تعامل قبلی بین زندانهای استان و کمیته امداد براساس مفاد تفاهم نامه موجود بنا شده و لیکن شایسته است برخی از موارد بومی سازی شده و بتوانیم با همکاری افزونتر مشکلات خانواده مددجویان را به حداقل رسانده و ضمن فراهم کردن زمینه های اشتغال برای خانواده زندانیان، مددجویان آزاد شده از زندان را نیز از طریق اعطاء تسهیلات خود اشتغالی مورد حمایت قرار دهیم .

جمیاری تصریح کرد: توسعه فعالیت های آموزشی و حمایتی برای خانواده زندانیان در زندانها و سالنهای ملاقات، مشاوره و مددکاری خانواده ها و فرزندان مددجویان و همچنین ایجاد فرصت های شغلی برای مددجویان و خانواده های آنان می تواند درسالم سازی جامعه و کاستن جرم و بزهکاری اثرگذار باشد .

وی در ادامه از نگاه دلسوزانه مدیرکل کمیته امداد حضرت امام (ره)ا نسبت به حمایت از خانواده های زندانیان به خصوص زندانیان جرائم غیر عمد ادامه داد: در موضوع زندانیان جرائم غیر عمد کمیته امداد امام حمایت های خوبی انجام داده است که امید وارم با توجه به آمار بالای این زندانیان در زندنهای استان بتوانیم با حمایت و مساعدت خیرین ، نیکوکاران و دیگر دستگاههای اجتماعی و حمایتی به خصوص این نهاد انقلابی افرد بیشتری را از زندان آزاد کنیم .

همچنین فرید محبی، مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۳۶۷ خانوار زندانی جرائم غیر عمد با جمعیت ۷۷۱نفر تحت حمایت کمیته امداد استان هستند، گفت: جرائمی که این دسته از زندانیان دارند متنوع و بیشترین آمار مربوط به مواد مخدر است .

وی به پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان خدمات متنوع از ابتدای سال جاری تاکنون به خانوارهای زندانیان اشاره کرد و افزود: وام محکومان جرائم غیر عمد ۱۶ تا ۲۰ میلیون تومان با کارمزد چهار درصد و شرط پرداخت هم آزادی افراد از زندان است .

محبی با اشاره به اینکه خانوارهای زندانیان تحت حمایت از خدمات مختلف این نهاد بهره‌مند هستند، بیان کرد: خدماتی از جمله پرداخت مستمری، وام اشتغال، اجاره مسکن، کمک‌هزینه ازدواج و کمک‌های فرهنگی به این خانوارها ارائه می‌شود . 

وی به 1000خانوار پشت نوبت تحت حمایتی اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۵۰۰ خانوار زن سرپرست و ۱۷۷ خانواده زندانی پشت نوبت هستند و با پالایش مددجویان می توان آنها را تحت حمایت قرار داد .

مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری میان این نهاد و سازمان زندان‌های استان، خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین اهداف این تفاهم‌نامه هماهنگی و همکاری در ارائه خدمات بهتر به خانواده‌های زندانیان، توانمندسازی و تلاش در جهت پیشگیری و بروز مجدد آسیب به خانواده‌هاست .

محبی شناسایی خانواده‌های سرپرست زندانی و معرفی به کمیته امداد، تلاش همسو با کمیته امداد برای توانمندی زندانیان، فراهم کردن زمینه‌های مناسب برای بازدید مسئولان و مددکاران کمیته امداد از زندان‌ها، همکاری در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی کمیته امداد مرتبط با زندانیان و تلاش برای افزایش اعتبارات مربوط به خانواده‌های زندانیان را از تعهدات اداره کل زندان‌ها در این تفاهم‌نامه عنوان کرد .

وي با اشاره به اینکه همکاری لازم در تکمیل پذیرش خانواده‌های زندانیان نیازمند بر مبنای تشکیل پرونده مقدماتی و انجام مددکاری اولیه یکی از تعهدات کمیته امداد در این تفاهم است، اضافه کرد: ارائه کمک‌های حمایتی، آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای جهت کاریابی و اشتغال، ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی، خدمات مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی، اجرای برنامه‌های سبک زندگی دینی، فراهم کردن امکان بهره‌گیری از بیمه‌های اجتماعی و درمانی از دیگر تعهدات کمیته امداد در این تفاهم‌نامه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: