• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-1914-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

تاکنون موردی از آنفلوآنزای پرندگان در کهگیلویه و بویراحمد مشاهده نشده است

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان مشاهده نشده است .

«عبدالله بهمنش» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: تا کنون موردی از بیماری در استان مشاهده نشده است اما با تشدید سیستم پایش و مراقبت بیماری، در حال رصد آن هستیم .

وی بیان کرد: وضعیت سرما، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و ویروس طوری است که باید در این زمینه احتیاط کنیم و در صورتی که احتیاط نکنیم ممکن است که درگیر این بیماری شویم.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه طی سال گذشته 7کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان شناسایی شده بود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه باید تا شعاع سه کیلومتر کانون ها اقدام به معدوم سازی کنیم طی سال گذشته 10هزار مرغ و تخم مرغ در سطح استان در این راستا معدوم شد که هشت هزار مرغ و دو هزار تخم مرغ بوده است.

بهمنش تصریح کرد: طی سال گذشته 160 میلیون تومان غرامت بابت مرغ و تخم مرغ معدوم شده در استان پرداخت کرده ایم.

وی با تاکید بر این مطلب که تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده ادامه داد: واحدهای زنده فروشی مرغ استان تعطیل شوند و کنترل ورود و خروج محموله های دامی در حال انجام است.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با توجه به نقش دامپزشکی در جلوگیری از حمل و نقل غیر مجاز دام و طیور، احتمال حمل و نقل محموله آلوده و بدون مجوز و با هدف کنترل حمل و نقل دام و طیور فرآوردهای خام دامی و پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان، اداره کل دامپزشکی استان اقدام به راه اندازی ۳پست سیار قرنطینه دامپزشکی در محورهای ورودی استان کرده است.

بهمنش تاکید کرد: با همکاری نیروی انتظامی در سه نقطه از مبادی ورودی استان از سمت استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد پست قرنطینه دامپزشکی سیار مستقر که در این راستا مناطق"کاکان" و "تنگ سرخ" در شهرستان بویراحمد و "کتا" در شهرستان دنا پست قرنطینه سیار ایجاد و راه اندازی شده است.

وی یکی از مهمترین عوامل انتشار بیماری را عرضه مرغ زنده در حاشیه شهرها و روستاها عنوان کرد و گفت: عرضه مرغ زنده مساوی است با عرضه ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است چراکه با فروش مرغ زنده به راحتی این بیماری و ویروس آن انتقال می یابد و نکته قابل توجه اینست که ویروس این بیماری تا سه ماه در کود مرغ می ماند و قابل انتقال است.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تا کنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغداری استان مشاهده نشده است. امسال نکات لازم را به مرغداران استان ارائه کردیم تا یانکه بیشتر مراقبت کنند.

بهمنش با اشاره به اینکه همکاری مردم در رعایت نکات بهداشتی و پیگشیری از این بیماری مهم و تاثیر گذار است، بیان کرد: مردم غذای از فرآورده های دامی تشکیل شده را در دمای بالاتر از 80درجه سانتیگراد بپزند تا مبتلا به این بیماری نشوند.

وی اضافه کرد: 13 اکیپ دامپزشکی مجهز به لباس و مواد ضدعفونی کننده اماده هستند تا در صورت مشاهده شدن این بیماری وارد عمل شوند و اقدامات لازم را انجام دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: