• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-784-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

تعطیل44.8درصد واحدهای صنعتی و 83 درصد واحدهای کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: 44.8درصد واحدهای صنعتی و 83 درصد واحدهای کشاورزی این استان غیرفعال و تعطیل هستند.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد "جبار کیانی پور" که دوشنبه، چهارم دی ماه در سی و دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سخن می گفت، افزود: 21 شهرک و نواحی صنعتی مصوب در این استان وجود دارد که 12 شهرک و ناحیه صنعتی دارای زیرساخت و در حال واگذاری داریم که 1695واحد صنعتی در این شهرکها مستقر هستند.

وی بیان کرد: 44.8درصد واحدهای صنعتی این استان غیرفعال هستند که برخورداری از تمکن مالی بیشتر سرمایه گذاران واحدهای صنعتی خارج از شهرکهای صنعتی، امکان سنجی مناسب و تحت تاثیر تسهیلات بنگاههای زود بازده نبودن از مهمترین دلایل موفقیت آنهاست.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج خاطرنشان کرد: مهمترین دلایل رکود واحدهای صنعتی مستقر در شهرکهای صنعتی استان کهگیلویه و بویراحمد را بالابودن نسبت تسهیلات اعطایی در مقایسه با منابع درآمدی استان، پایین بودن دوره بازپرداخت، صدور مجوز بدون در نظر گرفتن اهلیت متقاضی، مشکلات مدیریتی، مشکلات بازار یابیمعوقات بانکیف تکنولوژی های پایین، فرسودگی ماشین آلات، بالا بودن قیمت تمام شده، رقابت پذیر نبودن محصولات تولیدی، بالابودن هزینه برق آب و گاز و هزینه حمل و نقل عنوان کرد.

کیانی پور تصریح کرد: در بخش شیلات استان 179 واحد پرورش ماهی وجود دارد که 126 واحد فعال، 10 واحد نیمه فعال و 43 واحد راکد است که معادل 24 درصد این واحدها راکد است.

وی ادامه داد: از 146 واحد مرغداری استان 74 واحد فعال و 72 واحد غیرفعال است در حالی که هم اکنون بخشی از گوشت مرغ استان از سایر استانها تامین می شود.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج عنوان کرد: مجموع واحدهای صنایع تبدیلی استان 60واحد است که از این تعداد 31واحد فعال، 17واحد نیمه فعال و 12 واحد معادل 20 درصد راکد و تعطیل است. 106واحد گلخانه در سطح استان وجود دارد که 90 واحد فعال، 4 واحد نیمه فعال و 12 واحد راکد است.

کیانی پور تاکید کرد: از 71 واحد صنعتی پرورش گاو شیری در استان 21 واحد فعال، 8 واحد نیمه فعال و 48 واحد راکد و تعطیل هستند. 217 واحد پرواربندی گوساله و بره در استان وجود دارد که 6 واحد فعال، 41 واحد نیمه فعال و 169 واحد تعطیل و در وضعیت خیلی بدی به سر می برند.

وی بیان کرد: در مجموع از 780 واحد تولیدی بخش کشاورزی 342 واحد فعال، 79 واحد نیمه فعال و 359 واحد تعطیل هستند که معادل 83 درصد واحدهای تولیدی این بخش راکد است.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج فرسودگی تجهیزات، تسهیلات معوق، قیمت تمام شده کالا، مشکلات مدیریتی و قرار گرفتن در محدوده شهرها، مصادره شدن توسط بانکها، بیماری VHS ، کاهش بارندگی و کمبود آب معارضات اجتماعی، کمبود نقدینگی، بازاریابی، بالابودن هزینه حمل و نقل، کوتاه بودن دوره بازپرداخت تسهیلات و نداشتن پول برای بازسازی و نوسازی را از مهمترین دلایل رکود واحدهای بخش کشاورزی استان عنوان کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: