• چهارشنبه ۲۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1986-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

اولین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی در دانشگاه آزاد یاسوج برگزار شد + عکس

اولین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی و ابعاد آن از منظر فقه، حقوق و علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد آرمین محمودی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد روز چهارشنبه 22 آذر ماه در این همایش با اشاره به اهمیت پژوهش در دنیای امروز گفت: دانشگاه با آموزش استمرار پیدا کرده و با پژوهش به بلوغ می‌رسد.

وی افزود: امروز برای ورود به دنیای جدید مجوز می‌خواهیم و این مجوز داشتن یک کارنامه آموزشی و پژوهشی قابل قبول است، چون باید هر تصمیمی مبتنی بر پژوهش و کاوشگری باشد و پژوهش کلید تحول ملتها برای رسیدن به آرمان ها و اهدافشان است.

محمودی با بیان اینکه پژوهش راه رسیدن به توسعه یافتگی است، بیان کرد: امروز کشورها از نظر نقش و پژوهش در دنیا به دو گروه تند و کند تقسیم می شوند، کشورهایی با جنب و جوش، فعال، کاوشگر و پژوهشگر و کشورهایی منفعل، تماشاگر و بی جنب و جوش که در سایه و حاشیه و بی نقش هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: امروز تمرکز اصلی جبهه ای که آمریکا و غرب علیه نظام جمهوری اسلامی ایران شکل داده ممانعت از رشد علمی و فناوری کشور ما است.

محمودی تصریح کرد: امروزه پس از گذشت سه دهه، کابوس آمریکایی ها به واقعیت پیوسته و انقلابی تشکیل شده که نه تنها تحریم ها آن را از پای در نیاورده بلکه در حوزه های مختلف علمی، اقتصادی، نظامی، دفاعی و دیگر حوزه ها به عنوان یک قدرت در جهان مطرح است.

وی ادامه داد: 300 مقاله از سراسر کشور به دبیر خانه این همایش ارسال شد که 150 مقاله به این همایش راه یافتند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در پایان این همایش تخصصی یک روزه که با حضور کارشناسان ارشد، دکتری و اساتید دانشگاه برگزار شد از سه مقاله برتر تقدیر می شود .

همچنین آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی، نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد نیز در این همایش گفت: تاریخچه حقوق انسان در اجتماع، به آفرینش حضرت آدم و هوا برمی گردد حقوق، معطوف به وظایف و امتیازات است و حق و تکلیف درهم آمیخته است.

وی افزود: امربه معروف و نهی از منکر، مکلف کفایی، حق مردم بر دولت ها و حق حاکمان بر مردم  از مصادیق حقوق شهروندی است و هرگاه در جامعه ای همه حقوق اداء شود و تفکر انسان برتر به وجود آید و افراد در جامعه، الهی، اجتماعی و اقتصادی شدند، آن وقت تمدن شکل می گیرد.

ملک حسینی بیان کرد: تفکر انسان برتر، تفکری است که افراد به این نتیجه برسند که اگر شخصی عاقل تر، عادل تر و شایسته تر از خود یافتند کار را به او بسپارند.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اگر حقوق انسان نسبت به مبداء آفرینش و مقصد در اجتماع شکل بگیرد آن وقت، نسبت انسانها با هم و نسبت انسانها با طبیعت شکل خواهد گرفت.

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی اضافه کرد: کشورهای غربی به دلیل اینکه درون ساز هستند اما در برون، ناسازگار هستند جامعه جهانی رابه ذلت و بدبختی کشانده اند.

علی محمد احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این همایش گفت: به عمل درآوردن حقوق شهروندی، جز با احقاق حقوق مردم در محاکم قضایی، برخورداری از حقوق اولیه زیستی، مسکن و بهداشت امکان پذیر نیست.

وی افزود: برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید مردم،دولت ها و افراد نسبت به حق های همدیگر احترام قائل شوند و تقویت و توجه به سرمایه انسانی و حقوق شهروندی را در عمل پیاده کنیم نه در حد دستور العمل ها باقی بگذاریم.

احمدی بیان کرد: به باور برخی از کارشناسان، انسانها وقتی به حقوق یکدیگر احترام گذارند و به مسئولیت های خود در قبال جامعه عمل کنند به شهروند ارتقاء می یابند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: امنیت، آموزش، محیط زیست، کرامت و برابری، اداره شایسته، آزادی اندیشه، دسترسی به فضای مجازی، حریم خصوصی، تشکیل خانواده، اقتصاد شفاف، مسکن، رفاه، اشتغال از مهمترین حقوق شهروندان یک کشور است.

به گزارش ایسنا، در پایان این همایش و پس از ارزیابی مقالات از پژوهشگران برتر تقدیر شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: