• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-9414-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

شهردار یاسوج:

12 سال شورای شهر یاسوج بجای پیشرفت، عقب گرد داشت

شهردار یاسوج گفت: 12 سال تمام شورای شهر یاسوج بجای پیشرفت، عقب گرد و بجای ایجاد قانون ترویج سنت را داشت.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد محمد علی جاوید در اولین نشست خبری با خبرنگاران پس از انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر افزود: طی 4 سال گذشته تمام تلاش و برنامه ما این بود که سنت های را که بر حوزه مدیریت شهری سایه افکنده و مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده بود، رفع کنیم. برخی از این سنت ها شرایط بسیار سختی را برای شهرداری و مردم ایجاد کرده بود.

وی بیان کرد: شخصی که یک کلمه سابقه شهرسازی ندارد و نخوانده بعنوان شهردار انتخاب شد و خروجی هم نداشت.

شهردار یاسوج خاطرنشان کرد: طی 12 سال گذشته کارهای نادرست بسیاری در شهرداری شده که بر نمی گردند، در آن زمان اعتبارات وضعیت خوبی داشت و با دلار 1000تومان می توانستیم از اعتبارات سازمان شهرداریها استفاده کنیم متاسفانه شهری ویرانه و خراب شده تحویل مردم شد چراکه بر اعتبارات دولتی تکیه شده بود. برای مردم جزء تبلیغات ناصحیح چکار کردند؟.

جاوید تصریح کرد: در دوره ای در شهرداری شورا سالاری وجود داشت و هر چه شورا می گفت باید بدون کم یا زیاد می پذیرفتند و اجرا می کردند، شورا اعتبار، وظایف  و جایگاه دارد اما وظیفه شورا نظارتی است و هر جایی که انحرافی در شهرداری وجود داشت هشدار دهد و جلوی کارهای غیر قانونی را بگیرد، اینکه هر کاری شهرداری می خواهد انجام دهد باید از شورا اجازه بگیرد سنت غلطی بود که ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: مصوبات بسیاری شورا داشت که بعنوان شهردار و عضو کمیسیون تطبیق در این کمیسیون با آنها مخالفت کردم.

شهردار یاسوج با اشاره به منحل کردن کمیسیون توافقات شهرداری عنوان کرد: این کمیسیون در دوره مدیریت بنده برداشته شد چراکه میلیاردها تومان از شهرداری بخاطر رای های ناصواب از دست رفت، بعنوان مثال افرادی که مالکیت نداشتند حکم مالکیت برای آنها صادر شد که همین کار میلیاردها تومان به شهرداری ضرر زد. اگر لازم شد روزی جزئیات بیشتری از وضعیت این کمیسیون را به اطلاع مردم خواهم رساند و در واقع کمیسیون توافقات ایجاد شده در شهرداری مبنای قانونی نداشت.

جاوید در خصوص جذب و بکارگیری نیرو در شهرداری تاکید کرد: در دوره ای بیش از 100 نفر نیروی قرار دادی بدون چارت، آزمون وضابطه در شهرداری بکار گرفته شد اما در طول چهار سال مدیریت بنده تنها دو نیروی قرار دادی استخدام کردم.

وی در خصوص دریافت عوارضات در شهرداری گفت: قبل از مدیریت بنده بدعت هایی در شهرداری ایجاد شده بود که براساس یک منطقه و یکسان بودن عوارضات افراد دریافت عوارض متفاوت بود و تخفیف هایی از سوی شهردار و اعضای شورای شهر در نظر گرفته می شد که قانونی نبود و اجرا نکردن تخفیف در دوره چهارم باعث شد که دچار چالش با شورا شوم.

شهردار یاسوج افزود: اگر در خصوص عوارضات شهرداری تنها یک مورد دوگانه برخورد شد آماده تاوان پس دادن هستم چراکه در دوره بنده عوارضات دقیق و یکسان دریافت می شد.

جاوید در خصوص برخورد با نیروهای شهرداری تصریح کرد: بجزء سه نفر که مخل نظم بودند، هیچ کسی را از شهرداری اخراج نکردم و یا با نیرویی برخوردی نداشتم. همچنین هیچ کارگر خدماتی و حتی نیروهایی که بدون ضوابط استخدام شده بودند را اخراج نکردم.

وی با بیان اینکه احترام و اکرام نیروی ضعیف شهرداری و نیروهای خدمات شهری که با حداقل حقوق زندگی خود را می گذرانند، مد نظر داشتم. ادامه داد: چرا باید نیروی رسمی شهرداری آخر هر ماه حقوق خود را به موقع و کامل دریافت کند اما کارگران خدماتی به موقع حقوق دریافت نمی کردند، نیروهای خدمات شهری 10 تا 11 ماه حقوق معوق داشتند که هم اکنون همه معوقات کارگران خدمات شهری شهرداری پرداخت شده است.

شهردار یاسوج تصریح کرد: در سطح شهر یاسوج در دوره ای کیوسک های ایجاد شد که با مکاتبات اشخاص خاص به نورچشمی ها واگذار شدند در این دوره چهارساله تنها برخی کیوسک ها با مجوز لازم جابجا شدند و حتی یک کیوسک به کسی واگذار نشد.

جاوید خاطرنشان کرد: در دوره ای 14میلیارد تومان از گاز بهاء جایگاههای CNG شهرداری در سایر امورات شهرداری هزینه شد اما ما نه تنها برداشت و استفاده نکرده ایم بلکه تقسیط کردیم تا بدهی های گذشته را پرداخت کنیم.

وی عنوان کرد: در خصوص برون سپاری در شهرداری و شورای یاسوج 12سال عقب افتاده است، برای این کار رابطه شهروندان و شهرداری تیره و تار شده بود و مردم برای صدور پروانه در راهروهای شهرداری سرگردان بودند که هم کنون این کار به دفاتر پیشخوان واگذار شده و مردم راحت و به روز می توانند کارها و امور خود را در این زمینه انجام دهند.

شهردار یاسوج اضافه کرد: در شرایطی که با محدودیت های مالی مواجه بودیم اقدامات و کارهای شهرداری را انجام دادیم، در گذشته 400 یا 500 واحد سازه موقت در سطح شهر یاسوج ایجاد شده بود که سیما و منظره شهر، اشتغال، درآمد و امنیت مردم آسیب دید و در چهار سال اخیر جلوی این کار گرفته شد و عمده آن ها به کمیسیون ماده ۱۰۰ رفته‌اند و حکم تخریب آن‌ها صادر شده است.

جاوید با اشاره به اینکه کاری که من در شهرداری انجام دادم بالا بردن نرخ جرائم بود و آن را هم به شدت افزایش دادم تا برخی سودجویان به مردم این شهر جفا نکنند، بیان کرد: عوارضات شهرداری در سال 96 نسبت به سال 92 بیشتر از 20 درصد اختلاف ندارد، البته جرائم بیشتر شده تا میل به تخلف کم شود و فضاهای مجاز همچون پارکینگ تغییر کاربری داده نشوند. با افراد خاص که سالها منافعی داشتند برخورد کردیم و 10 بار دیگر هم بعنوان شهردار انتخاب شوم همین طور برخورد خواهم کرد.

وی افزود: 900واحد بدون پروانه کسب در جمعه بازار یاسوج وجود دارد که جنس های بی کیفیت را به مردم می فروشند اما هم اکنون در حال ساخت بازار سنتی هستیم.

شهردار یاسوج گفت: بدهی های میلیاردی سازمان فضای سبز شهرداری و حوزه خدمات شهری از یک خانواده خاص است که برای این مساله حسابهای سازمان فضای سبز مسدود شده است اما در دوره چهار سال اخیر بر اساس مناقصه واگذار شدند.

جاوید تصریح کرد: در طول پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر یاسوج 155 داوطلب شورا در جلسات و محافل مختلف به شهرداری تاختند و قهرمان بازی درآوردند اما ما هیچ نگفتیم. با وجود همه سنگ‌اندازی‌ها و چوب لای چرخ، شهر را به یک کارگاه بزرگ عمرانی تبدیل کرده، ۴۰ هکتار پارک احداث کردیم، ترمینال شهر وضعیت فجیعی داشت بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای ساماندهی ترمینال جدید هزینه کردیم و اقدام دیگر این بود که تقریبا همه معابر مرکزی شهر را از محل منابع داخلی بازسازی کردیم.

وی بیان کرد: برخی ها مطرح می کنند که چرا در شهر یاسوج یک تقاطع همسطح احداث نشده است در حالی که برای ساخت همچنین تقاطع 28میلیارد تومان اعتبار لازم است و از طرفی اعتبار شهرداری تنها 18 میلیارد تومان می‌باشد و این افراد یا توی رویا برای مردم توقع ایجاد می‌کردند و یا هم از سر بی‌اطلاعی.

شهردار یاسوج خاطرنشان کرد: هر کس می‌خواست برای خانه‌اش نقشه تهیه کند باید روزها در صف نظام مهندسی برای تهیه و تأیید نقشه‌اش می‌ماند و این کار کجای قانون بود، کجای قانون گفته شد، ساختمان دو طبقه باید مهندس نقشه‌بردار، مهندس هماهنگ کننده و یا مهندس تأسیساتی داشته باشد. این کارها به حیث نظام مهندسی خدشه وارد کرد و ما همه این مسائل با تصمیمات بهتری برطرف کردیم. وقتی قانون را بخواهی اجاره کنی و با برخی مسایل مخالفت کنی، قطعاً آقای جاوید بداخلاق معرفی می شود و قطعا این رویه قانون‌مداری برای برخی خوشایند نبود و حرف های را هم زدند.

جاوید ادامه داد: منتخبین پنجمین دوره شورای یاسوج براساس برنامه ریزی علمی، دقیق، واقع بینانه که عوام فریب نباشد هر کسی را می خواهند بعنوان شهردار این شهر انتخاب کنند. نقدها باید منصفانه باشد، هیچ چشم داشتی به شهرداری ندارم و التماس و خواهش هم نمی کنم اگر اعتماد کردند کار می کنم و اگر نشد سجده شکر بجا می آورم که این مسئولیت از دوشم برداشته شد.

وی اضافه کرد: باید با واقعیت‌ها با مردم صحبت کنیم، برای یک مسئولیت نباید افکار عوام فریبانه را به خورد مردم بدهیم و شعاری عمل نکنیم.

به گزارش ایسنا، محمد علی جاوید، شهردار فعلی یاسوج از آبان ماه سال ۹۲( به مدت سه سال و هفت ماه) بعنوان شهردار یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شروع به کار کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: