• چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-4914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

احتمال وجود تب کریمه کنگو در کشتارگاههای غیرمجاز

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هرجایی که کشتار غیرمجاز وجود داشته باشد، احتمال وجود تب کریمه کنگو وجود دارد.
به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد، عبدالله بهمنش در نشست کارگروه ساماندهی کشتارگاههای استان افزود: تاکنون گزارشی از وجود تب کریمه کنگو در دام‌های استان گزارش نشده است، اما تا زمانی که مرحله بحرانی این بیماری در کشور سپری شود، باید هرگونه لاشه غیرمجاز را مثبت اعلام و معدوم کنیم.
وی با اشاره به گزارش مورد انسانی مشکوک مبتلا به این بیماری در منطقه چاروسا افزود: نیروهای دامپزشکی شهرستان کهگیلویه به موقع نسبت به سمپاشی این منطقه اقدام کردند.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد : یکی از مکان‌هایی که این روزها بیشترین نقش را در بیماری تب کریمه کنگو دارد، در کشتارگاه‌های غیرمجاز است، در هر مکانی که در بیرون از شهرها گوسفندی آویزان باشد، احتمال تب کریمه کنگو وجود دارد
بهمنش تصریح کرد: کادر کشتارگاه‌های استان برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری مسائل بهداشتی را رعایت کنند، همچنین گوشت به مدت 24 ساعت و جگر به مدت 48 ساعت در دمای پیش‌سرد یخچال در دمای چهار درجه سانتیگراد نگهداری شده و سپس وارد بازار شود.
وی با بیان اینکه گاهی زمان ارزشمندتر از آن است که برای تشکیل جلسات هدر رود، ادامه داد: ما موظف به اجرای دستورالعمل‌ها هستیم و نیاز به تشکیل جلسه نداریم ، باید اقدامات بهداشتی را بدون برگزاری جلسه انجام دهیم و هر جا خلاف قانون عمل شد، برخورد شود.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت اتاق پیش‌سرد در کشتارگاه‌ها عنوان کرد: اتاق پیش‌سرد کشتارگاه گچساران فردا افتتاح می‌شود، در مورد کشتارگاه دهدشت نیز بخشی از کار انجام شده و تا چند هفته آینده اتاق پیش‌سرد این کشتارگاه نیز راه‌اندازی می‌شود اما در مورد کشتارگاه شهر یاسوج مشکلی از این لحاظ وجود ندارد.
بهمنش اضافه کرد: کشتارگاه‌های سی‌سخت، باشت و لنده که اتاق پیش‌سرد ندارند، هر چه سریع‌تر نسبت به نصب این اتاق و یا خرید یخچال اقدام کرده و لاشه‌ها را بعد از گذاشتن در یخچال وارد بازار کنند، در غیراینصورت تا پایان ماه رمضان تعطیل شده و کشتارگاه یاسوج موظف می‌شود گوشت موردنیاز آنها را تأمین کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: