• شنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-4114-5
  • خبرنگار : 65001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

مهار آتش سوزی جنگلها و باغات "دره لک" شهرستان باشت + تصاویر

معاون برنامه ریزی و‌پشتیبانی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از مهار آتش سوزی جنگلها و باغات منطقه "دره لک" شهرستان باشت خبرداد.

«غلامحسین حکمتیان» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کهگیلویه و بویراحمد گفت: این آتش سوزی طبق اطلاعات محلی چهارشنبه شب شروع شد که پنجشنبه صبح نیروهای منابع طبیعی از آن مطلع شدند و پس از اعزام اکیپهایی از منابع طبیعی و محیط زیست ساعت 3 و 30 دقیقه بامداد جمعه بطور کامل مهار و خاموش شد.

وی با بیان اینکه نیروهای مردمی در مهار اتش سوزی سنگ تمام گذاشتند، افزود: ستاد بحران استان و شهرستان هیچ گونه همکاری نکردند.

معاون برنامه ریزی و‌پشتیبانی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص علت آتش سوزی بیان کرد: آتش سوزی بعلت اختلافات محلی و آتش زدن باغات انگور در منطقه بود که آتش به منابع طبیعی و جنگلها سرایت کرد.

حکمیتیان در رابطه با میزان خسارات وارده تصریح کرد:  هنوز میزان دقیق خسارات وارده مشخص نیست و پس از نقشه برداری مشخص خواهد شد اما به نظر می رسد که بیشترین میزان خسارات را نسبت به سایر آتش سوزی ها داشته است.

وی با یبان اینکه درختان بلوط عمده جنگل منطقه بودند، ادامه داد: بیشتر خسارات وارده در این آتش سوزی به درختان بلوط، بادام کوهی، ارژن و گیاهان مرتعی بوده است.

معاون برنامه ریزی و‌پشتیبانی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با امکانات معمولی و انفرادی همچون شن کش و فلش بک اقدام به خاموش و مهار آتش می کردیم اما با توجه به سخت گذر بودن و کوهستانی بودن استان باید بالگرد اطفائ خریق داشته باشیم تا موقع اتش سوزی بجای اینکه انرژی نیروها صرف سه تا 6 ساعت پیاده روی شود صرف مهار و خاموش کردن آتش شود تا خسارات وارد کمتر شود.

حکمتیان عنوان کرد: در میان تاریکی شب چند نفر از نیروها بر اثر خستگی شدید، گرمازدگی و تنفس هوای آلوده ناشی از دود آتش سوزی، در بین سنگلاخ و بوته ها و در شیب تند کوه بر روی زمین و سنگریزه‌ها، درجایی که از یک سو خطر مار و عقرب و از سوی دیگر شعله های آتش آنها را تهدید می‌کرد، بیهوش شدند.

وی بیان کرد: همچنین شیب تند کوه، دسترسی نداشتن به محل عرصه و وجود پرتگاه‌های خطرناک، وزش باد، وجود علف خشک و عدم آنتن دهی برای خطوط تلفن همراه در منطقه و ارتباط نداشتن نیروها با همدیگر از عوامل مهم در طول کشیدن‌مهار آتش سوزی بود.

معاون برنامه ریزی و‌پشتیبانی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در این آتش سوزی بر اثر پرتاب سنگی از کوه و اصابت به سر آقای امدادی از کارکنان منابع طبیعی باشت، وی به شدت آسیب دید و باعث خون‌ریزی از ناحیه سر شد که به علت دوری از مراکز درمانی در شهرستان باشت که چندین ساعت فاصله داشتیم در خطر مرگ قرار داشتند که خوشبختانه بعد از نیمه شب به باشت انتقال و خطر رفع شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: