• چهارشنبه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-2314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد

خشکیدگی، 150هزار هکتار از جنگلهای بلوط کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد گفت: خشکیدگی 150هزار هکتار از جنگلهای بلوط استان کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند.

جواد رحیمیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: این خشکیدگی تقریبا تمام پوشش جنگلی استان را در بر گرفته  است.

وی بیان کرد: در شهرستان بویراحمد مناطق "تل گاه"، "ده برآفتاب"، "دلی اولاد علی مؤمن"، "سروک"، "تنگ تامرادی" و "زیلایی"، در شهرستان باشت مناطق "بوستان"، "دشت غریب" و "شاه بهرام"، در شهرستان کهگیلویه "کوه خائیز" و "قلعه رئیسی"، در شهرستان دنا منطقه "میمند"، در شهرستان لنده بخش مرکزی این شهرستان و در شهرستان بهمئی منطقه "تنگ ماغر" از جمله مناطقی هستند که شامل این خشکیدگی می شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: میزان خسارت وارده شده به این مناطق  در اثر خشکیدگی یکسان نیست و می توان گفت به طور میانگین در هر هکتار حداقل دو تا سه درخت خشک شده اند.

رحیمیان تصریح کرد: در مناطق "قلعه رئیسی"، "کوه خائیز"،" لنده"، "ده برآفتاب" و "بوستان" حدودا 50درصد درختان دچار این خشکیدگی شده اند.

وی ادامه داد: تغییر اقلیم که خود را به شکلهایی مانند کاهش بارندگی، تغییر نوع بارندگی، متناسب نبودن بارندگی با نوع فصلها و تراکنش ناقص بارندگی نشان می دهد، یکی از دلایل این خشکیدگی است. همچنین وجود نوعی قارچ، باکتری و سوسک عامل دوم ایجاد و افزایش این خشکیدگی ها است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد اضافه کرد: مبارزه بیولوژیک، غنی سازی با بذر و اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری راهکارهای حفظ جنگلهای هستند.

به گزارش ایسنا، استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از 870هزار هکتار جنگل و بیش از 550هزار هکتار مرتع است به طوری که 87درصد این استان را جنگل و مرتع تشکیل می دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: