• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-784-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد
  • چاپ

استاندار کهگیلویه و بویراحمد:

اختصاص 350 میلیارد تومان فاینانس به سد"چم‌شیر"/ آبگیری سد از سال آینده

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با تلاش‌های صورت گرفته 350 میلیارد تومان فاینانس برای سد چم‌شیر مصوب شد .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا کهگیلویه و بویراحمد علی‌محمد احمدی در خصوص وضعیت سد چم‌شیر و تصمیمات شورای اقتصاد در جمع خبرنگاران اظهارکرد: با پیگیری به عمل آمده فاینانس و اعتباراتی که برای این سد در نظر گرفته شد در جلسه شورای اقتصاد به تصویب رسید .

وی افزود: سد چم‌شیر از پروژه‌های مهم برق‌آبی کشور است که حجم و‌ مخزن این سد حدود ۲.۳ میلیارد متر مکعب است.این سازه دارای دو قسمت آبی و تولید برق دارد و توان تولید ۵۰۰ مگاوات انرژی را دارد .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ملی بودن پروژه سد چم‌شیر گچساران خاطرنشان کرد: طول مخزن ۵۰کیلومتر است که دستاوردهای خوبی به لحاظ گردشگری، اقلیمی و کشاورزی برای استان و استان‌های همجوار دارد.

احمدی با اشاره به اینکه بالغ بر ۱۳۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش آبیاری نوین قرار می‌گیرد، تصریح کرد: این پروژه بالغ بر ۷۷درصد پیشرفت فیزیکی داشت که در چند ماه اخیر به دلیل مشکلات مالی سرعت عملیات اجرایی کاهش پیدا کرد .

وی ادامه داد: به دلیل حساسیتی که داشتم میدانی از پروژه بازدید کردم‌، این سد چیزی حدود ۱۰۰۰ نفر مستقیم و به همین تعداد غیر مستقیم شغل ایجاد کرده که پروژه در اشتغال نیز تاثیرگذار است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: این پروژه به دلیل مشکلات تامین اعتبار و فاینانس چینی از سوی شورای اقتصاد، متوقف شده بود  و عملیات  اجرایی نداشتیم که به برای راه‌اندازی سد به مکاتبه بسنده نکردیم و پیگیری و دیدارهایی با معاون اول رئیس جمهور، وزیر نیرو و رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتم .

احمدی تاکید کرد: پس از پیگیری‌های صورت گرفته از ۴۶طرح ملی متقاضی فاینانس چینی سه طرح مطرح شد که "نیروگاه چم شیر" یکی از آنها بود که توانستیم اعتباری بالغ بر 350 میلیارد تومان برای سد مصوبه بگیریم که ان‌شاالله با تزریق اعتبار توسط بانک عامل عملیات اجرایی تقویت می‌شود و آبگیری سد در سال آینده انجام می‌گیرد.

وی بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد ماشین الان فنی و مورد نیاز سد تامین شده و‌ پس از آبگیری وارد مدار شده  و برق تولید می‌شود و بعد از آن  برای زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود .

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: گرفتن این میزان اعتبار در این شرایط تحریم اتفاق خوبی برای استان است که  از همه مدیران استان، نماینده گچساران و باشت، دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو تشکر می‌کنم و امیدوارم در جلسات بعدی سایر پروژه های استان به خصوص در حوزه آب پیگیری و به نتیجه برسند.


انتهای پیام