• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-9314-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه کهگيلويه و بويراحمد
  • چاپ

باز هم آتش سوزی جنگلهای منطقه حفاظت شده دنای شرقی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از یک مورد آتش سوزی در جنگلها و مراتع "بید ابریشم" در منطقه حفاظت شده دنای شرقی خبرداد.

سید اسدالله هاشمی در گفت و گو با ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد گفت: این آتش سوزی ساعت 15 روز یکشنبه، 28 خرداد ماه آغاز شد که با تلاش نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی ساعت 21 فعلا مهار شده است.

وی افزود: برخی نیروهای محیط زیست هم اکنون در منطقه جهت کنترل و جلوگیری از شعله ور شدن مجدد کنده های باقی مانده حضور دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص علت این آتش سوزی بیان کرد: علت آتش سوزی عامل انسانی است.

هاشمی در خصوص میزان خسارات وارده ناشی از این آتش سوزی تصریح کرد: فعلا اولویت ما مهار و خاموش کردن آتش سوزی است و هنوز میزان خسارات وارده مشخص نیست و پس از مهار آتش سوزی نقشه برداذری و بررسی می شود.

وی با بیان اینکه باید امکانات و تجهیزات محیط زیست و منابع طبیعی جهت مهار آتش سوزی ها بیشتر شود، ادامه داد: برای مهار و خاموش کردن به موقع آتش سوزی جنگلها نیازمند تجهیزات و امکانات لازم از جمله بیل، آتش کوب و حتی آب معدنی هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در مواقع آتش سوزی نیروی انسانی کافی لازم است چراکه تنها نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی استان جوابگو نیست و نیاز است که سایر دستگاهها و ادارات و نیروهای مردمی در مواقع آتش سوزی جنگلها به کمک ما بیایند.

هاشمی اضافه کرد: از رسانه ها بخصوص صدا و سیما تقاضا داریم برای کاهش و پیشگیری از آتش سوزی جنگلهای استان فرهنگ سازی کنند و از مردم بخواهند مراقب منابع طبیعی و جنگلها و محیط زیست باشند و هنگامی که به دامن طبیعت برای تفریح و گردش می روند قبل از ترک منطقه از خاموش شدن آتشی که روشن کردند اطمینان اطمینان حاصل کنند.

به گزارش ایسنا، "بید ابریشم" واقع در منطقه حفاظت شده دنای شرقی شهرستان بویراحمد از ساعت 14 روز جمعه، 26 خرداد دچار آتش سوزی شده بود . با تلاش محیط بانان، جنگل بانان، هلال احمر، آتش نشانی و نیروهای مردمی پس از 9 ونیم ساعت تلاش سرانجام در ساعت 23 و 30 دقیقه شب بطور کامل مهار شد .

این آتش سوزی ساعت 16 شنبه، 27 خرداد یک روز پس از خاموش شدن، مجددا" شروع و شعله ور شد که با تلاش قابل تحسین محیط بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان به تنهایی در ساعت 24 پس از 8 ساعت تلاش مهار شد

لازم به ذکر است که عمده پوشش جنگلی این منطقه بلوط و ارژن است .


انتهای پیام